Pulmamängud

Enviado por Looduskalender el Sáb, 01/08/2020 - 14:14
Autorid

Foto Tarmo Mikussaar

Imagen
Kabrapaari ringikujuliselt trambitud jäljed kõrges rohus- rahvakeeli „nõiaringid“
Cuerpo

Kabrapaari ringikujuliselt trambitud jäljed kõrges rohus- rahvakeeli „nõiaringid“

 

Metskits ehk kaber      Capreolus capreolus

 

Metskitsede jooksuajal on loomad liikuvamad, ettevaatamatumad, sokud häälekamad ja veel kogenematud tänavused talled sel ajal omaette… Aga jooksuaeg on ju tipphetk kõigi ulukite eluringis.

Sokk otsib oma territooriumil viljastumiseks valmis olevaid kitsi. Koos liigutakse vaid paar päeva kuni sigitamise toimingud sooritatud. Seejärel siirdub sokk uue partneri otsingutele. Tegelikult on sokud viljastamisvõimelised juba mai algusest, kui alustatakse territooriumute jagamist liigikaaslastega, aga „pulmitamine“, kui kits selleks valmis jääb nii juulikuu teise poolde, kui augustisse, harva kui hilisemasse aega.    

Emaslooma ehk kitse ovulatsiooni eelsel ajal aktiveeruvad sõrgade vahel asuvad lõhnanäärmed ehk interdigitaalnäärmed. Sokk leiab kiirelt erutava lõhnaga kitse ja algab mitmeid tunde, vahel ka päeva jagu kestev „mäng“ ehk tagaajamine.

„Mäng“ seisnebki selles, et sokk järgneb kitsele, kui peatub kits, seisatub ka sokk. Vahel süüakse koos täiesti rahulikult rohtu, aga mõne aja möödudes tagaajamise „mäng“ jätkub sest uuringud kinnitavad, et füüsiline pingutus vallandab ovulatsiooni.

Alles „mängu“ lõppfaasis, enne paaritumist hakkab paar ringikujuliselt rohus tiirutama. Paaritumine ise kestab lühikest aega, kuid akti korratakse.

Paaritumise järgselt paar kokku ei jää: sokk siirdub uue partneri otsingule ja kits teab, kus ta leiab üles oma tänavused talled, aga see lahusolek ei jäänud pikaks vast ööpäeva jagu, aga kõik sõltub asjaoludest, kus kindlad käitumismustrid puuduvad. Juba tuleval aastal saavad noored kitsed suguküpseks seega poegivad esimest korda ületuleva aasta juunikuus.

Kuni tuleva aasta kevadeni jääb kits oma noorloomadega kokku, kui saatus teisiti ei taha.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.