Kui linnusalgas märkame kollase sulestikuga isendeid

Autorid

Fotod Arne Ader

Talvike

Talvike ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

 

Talvike        Emberiza citrinella

 

Täna vaatleme talvikesi, aga suhteliselt sarnast värvi märkame ka siisikesesalkades – nendest lähipäevil.

Silma hakkavad talvikeste salgad avamaastikel, kus tegutsetakse maapinnal, kui sealt midagi leida on. Ohtu märganud linnusalk lendab puudele või põõsastel, aga silma hakkavad linnusalgad võivad olla vabalt üle sajapealised. Talvitujaid võib meil olla kuni mõnisada tuhat.

Ka ei näe me talvikesi lumest turritavatel umbrohutaimedel turnimas vaid ikka maapinnal ja seda ka lindude toidumajade all, sealt pudenenud seemneid otsides (suured pudistajad on ju varblased). Harva, kui toidumajale lennatakse. Talvikesed on rahuliku loomuga, kes maapinnal liikudes tunduvad veidi kohmakad. Linnusalgas võime märgata ilma agressiivsuseta omavahelist kerget nagelemist, aga see kuulub nende elustiili juurde. Inimest eriti ei peljata.

Enne SAK-i olid talvikeste salgad metsseakaamera ees kogu talvise aja tavalised külalised sest metssigadele toiduks tõi Mait igapäevaselt viljateri. Seemnesööjatest talvikeste nokaservadel on pisikesed kõverused ja suus luukühm, et seemned puhuks muljuda, saavad ju nii toitained paremini omastatud.

Isalinnu erkkollased peasuled ja osa alapoolt, selg pruuni-mustatriibuline, mis viib mõttele, et linnusalgas on tegu erinevate liikidega. Lihtsalt emas- ja noorlindude sulestik paistab oluliselt tuhmimana ning talvisel ajal kollast värvi sulestikus peaaegu polegi. Suhteliselt pika saba servasuled on kõigil valged.

Talvikeste vaatlused: LINK

Talvikesepuu

Talvikesepuu

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.