Öised külalised

Autorid

Veebikaamera kuvatõmmised Olle Koert

Foto Arne Ader

Imagen
Cuerpo

Kaelushiired

 

Kaelushiir         Apodemus flavicollis

 

Vastu talve liikusid kaelushiired näiteks teraviljapõldudelt inimasustuse äärealadele ja vahel tungitakse lautadesse, tallidesse, suvilatesse, aga samuti elamutesse. Mesitarusid rüüstavad samuti peamiselt kaelushiired, kes lisaks mee ja mesilaste hävitamisele, häirivad mesilaspere talverahu ning pole haruldane, et selline pere kevadeks hukkub.

Kaelushiired on maru head ronijad: puudel ja põõsastel võib neid märgata vahel mitme meetri kõrgusel, lindude toidulaual liiguvad nad pooleteise meetri kõrgusel kuhu nad on roninud veebikaamera juhtmeid pidi. Maapinnal liigutakse pikkade hüpetega, aga lumes tähistab hiirte teekonda ka sabajälg lumel.

Miks me ettevaatlikuid karihiiri harva kohtame?

Suurte silmade ja kõrvadega karihiired asuvad tegutsema alles hämaruse saabudes ja ka siis tõusevad nad ajuti tagakäppadele, et ümbrust uurida ning võimaliku ohu korral paari pika hüppega pageda.

Looduses soetavad kaelushiired endile isegi mitu kilo kaaluvaid talvevarusid: kaelushiired toituvad taimede- ja viljaseemnetest, pähklitest, tõrudes ja toidumajast täiendatakse varusid päevalille seemnetega. Varusid ladustatakse suuremate puude juurte vahele või mõnda teise sobivasse paika. Ilmade külmenedes või suurema lumesaju korral ei pruugi nad mitme päeva vältel oma toiduga varustatud peidupaikadest väljuda.

Hoonetesse tunginud kaelushiired proovivad ka seal toiduladusid tekitada. Nii võime kaerahelbeid, kruupe ja kõike muud söödavat leida kas nagis rippuva jope taskust, kummikust, sängist, padja alt ja seda nii esimesel, kui teisel korrusel. Heaks tegutseja määramise tunnuseks on kindlasti õunad: neid on näritud, aga viljaliha kõrvale vedelema jäetud, et õuna südamikust seemneid kätte saada.

 

Kaelushiir viljasalves

Kaelushiir viljasalves ( loodusemees.ee )

Kaelushiired on suured, täiskasvanud isendite kehapikkus võib olla üle kümne sentimeetri, millele lisandub sama pikk saba. Kasukavärv jääb seljapoolelt kollakaspruuniks ja iseloomulik on kollakas manisk või laik kurgu all, mis valgel kõhualusel silma torkab.

Erinevad hiireliigid kooselu ei talu. Suuremad ja tugevamad kaelushiired tõrjuvad vahel isegi koduhiired hoonetest välja.

 

Kaelushiired

Kaelushiired

 

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.