Lepaurvad venivad pikemaks

Autorid

Fotod Arne Ader

Hall lepp õitseb

Hall lepp õitseb

Body

 

Hall lepp ehk valge lepp      Alnus incana

 

Pruunid, pikad ning rippuvad isasõied ripuvad kas kolme või viie kaupa.

Sügisese viljasaagi ennustamisel peetigi nende kevadist rohkust silmas, kuna meenutavad veidikene viljapäid.

Näljaurbadeks nimetatakse eelmise aasta musti, talvega seemnetest tühjaks pudenenud emasurbi, mis veidi käbisid meenutavad. Nende rohkust raagus puudel seostati vanasti ikaldustega.

Lepaseemned lumel

Lepaseemned lumel

Halli lepa massilise õitsemise ajal, märtsis-aprillis on noored emasurvad pisikesed, püstised ja punakaspruunid – kaheksa kuni kümne kaupa koos. Sanglepast õitsetakse nädala, paari jagu varem.

 

Urvalind

Urvalind

Kogu talveaja on pudisevatest seemnetest toidulisa saanud meie värvulised. Huvitav teada, et tuhande halli lepa kuni pooleteise sentimeetriste tumepruunide seemnete kaal jääb vaid kuni grammi raskuseks. Viljakandvuse saavutab seemnest idanenud hall lepp kaheksandal kuni kümnendal eluaastal. Juurevõrsetest kasvama hakanud puu, aga mõni aasta varem.

Alates iseseisvusaja algusest, kui karja-, heina- ja põllumaad jäid sööti, suurenes tänaseks lepikute osakaal kuni 10%-ni meie metsadest.

Nõnda on moodustunud ajutine metsatüüp: lepad koos haava, remmelga ja arukasega. Sellisest puistu kaitsvas varjus leiame sirgumas hoopis külmaõrnemaid liike: vahert, tamme, toomingat, kuuske… ja kui inimene looduses toimuvale vahele ei segaks sirguksid leppade poolt viljakaks muudetud pinnasel kunagi kuusikud.

 

Hall lepp

Hall lepp

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.