Pildistame metsasamblikke

Autorid

Silvia Lotman ja ELF kutsuvad osalema

Image
Body

Sel suvel kutsub ELF koos TÜ lihhenoloogidega metsa ja raiesmikule puutüvedel kasvavaid samblikke pildistama. Algatuse eesmärk on koguda andmeid, et mõista, kuidas samblike liigid meie metsamaal on levinud ning kuidas metsa majandamisel samblikega paremini arvestada. Teiseks eesmärgiks on kaasata looduskaitseliste otsuste jaoks vajalike andmete kogumisse laiemalt inimesi, kelle jaoks loodusvaatlused ei ole igapäevane tegevus. Loodame, et meie algatusega saab harrastusteaduse pisiku külge palju uusi inimesi, muidugi ootame vaatlusi ka kogenud loodustundjatelt.

Algatuses osalemiseks tuleb minna metsa või raiesmikule, leida suurim puu ja avada nutitelefoni või tahvelarvutiga veebileht samblikud.ee. Seadmel peab olema sisse lülitatud andmeside ja asukoha määramine. Veebilehel vajutades nuppu "Tee vaatlus" saab järjest määrata oma asukoha, näidata ära, kas tegu on metsa või raiesmikuga, märkida väljavalitud puu liik ja teha selle puu tüvelt rinna kuni silmade kõrguse vahemikus pilt kohast, kus näha enim erinevaid samblikke. Lisaks palutakse vaatlusvormis kontrollida, kas puul või selle ümbruses leidub harilikku kopsusamblikku, haava-tardsamblikku, jahu-hallsamblikku või kilpsamblikke. Vaatlusvormi saab sisestada ka oma kontaktandmed ja tehtud vaatluse koos fotodega endale e-mailile tellida. 

Kodulehel samblikud.ee täiendame jooksvalt galeriid, kus huvitavamaid vaatlusi kommenteerivad lihhenoloogid Piret Lõhmus ja Polina Degtjarenko. Samuti täiendame jooksvalt kodulehel tehtud vaatluste arvu ja leitud liikide arvu. Seega tasub kodulehele kiigata suve jooksul korduvalt. Veebilehe kaudu kogume andmeid selle suve jooksul ning lisaks septembris ja oktoobris, mil ka õpetajad on teretulnud kooligruppidega kodulehte kasutama ja vaatlusi edastama. Samblike koduleht ja vaatlusvorm on kasutatavad ka vene keeles.

Et samblike harrastusteaduse algatusega kursis olla, võib end osalejaks märkida Facebooki sündmusel, samuti võib jälgida Facebookis Eesti samblikusõprade gruppi

Algatuse raames on valmis saanud ka hulk samblikke tutvustavaid videoid, mida olete teretulnud vaatama, jagama ning soovi korral õppetöös või mujal kasutama. Filmiklipid valmisid algatuse meeskonna koostöös Ants Tammiku käe all:

Kes on samblikud? Polina Degtjarenko

Miks metsasamblikke uuritakse? Piret Lõhmus ja Raul Rosenvald

Kuidas samblikke uuritakse? Kristiina Mark

Polina Degtjarenko ja Siim Angerpikk juhendavad, kuidas teha samblikuvaatlust

Liike tutvustavad klipid (tekst Polina Degtjarenko, Piret Lõhmus jt, loeb Piret Lõhmus):

Haava-tardsamblik

Jahu-hallsamblik

Harilik kopsusamblik

Kilpsamblikud

Loodan, et paljud teist leiavad siit endale põnevat vaatamiseks ja lugemiseks ning et teete sel suvel palju pilte puude peal kasvavatest samblikest metsades ja raiesmikel :)

Algatus on osa Eestimaa Looduse Fondi projektist “NaturallyEst” (Piloting Natura 2000 communication in Estonia). Seda rahastavad Euroopa Liidu LIFE’i programm, SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Sigrid Rausingu Fond. Algatus ei pruugi kajastada Euroopa Komisjoni ametlikke seisukohti.

Tänan omalt poolt isiklikult inimesi ja asutusi, kes on juba tänaseks algatusse palju panustanud nii mõtete, fotode, teadmiste ja muuga: Kristiina Mark, Tiina Randlane, Andres Saag, Asko Lõhmus, Inga Jüriado, Ave Suija, Liis Marmor-Ohtla, Anneli Palo, Indrek Tammekänd, Ants Tammik, Mirjam Varik, disainibüroo Velvet, Eesti samblike infosüsteem eSEIS ja paljud-paljud teised. Ja muidugi meie suurepärast meeskonda, kellega sel suvel veel palju jõuame samblike pilte läbi vaadata: Piret Lõhmus, Polina Degtjarenko, Kertu Hool, Mariliis Haljasorg, Mari Kaisel, Raul Rosenvald, Raul Kübarsepp ja Anita Tamm.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.