Pildistas LK team
Kullerkupud kasvukohal
Harilik kullerkupp ehk kullerkupp Trollius europaeus
Kullerkupud on paljude lemmiklilled. Paraku leiame loodusest kaunilt õitsevaid kasvukohti üha harvemini. Huvitav miks? Lihtsalt väiksemad poollooduslikud niidud jäetakse hooldamata ja nii võsastuvad kullerkuppude kasvukohad, võttes lilledelt kasvuks olulise valguse ning meeleolukad vaated lihtsalt kaovad.

Päikeseline kasvukoht
Tulikaliste seltsi kuuluvad kullerkupud eelistavad kasvukohtadena niiskemaid niite või puisniite, vahel lihtsalt metsaveeri. Kasvukohti aitaks säilitada mõistlik puude ja põõsaste harvendamine.
Maikuu teisel poolel õitsele puhkevaid kullerkuppe istutavad aiapidajad loodusest ümber oma lillepeenardesse (mitmeaastane ja lühikese risoomiga uus hoolealune talub ümberistutust hästi) ja sobiva mullaviljakuse, niiskuse ning valgustingimuste korral muutuvad nüüd juba kullerkupud tõeliselt lopsakateks. Taimed kasvavad omale ka uusi õievarsi.
Kullerkupp võib looduses just sobival kasvukohal sirguda kuni kolmveerand meetri kõrguseks, aga tavaliselt jäävad taimed madalamateks. Kullerkupu vars on sile, lehed sõrmjalt lõhestunud, veidi läikivad ning püsivad veel augustiski rohelistena.

Munanina
Ühelgi teisel meie taimel selliseid kerajaid õisi ei ole nagu kullerkupul. Aga erkkollased õielehed on tegelikult hoopis tupplehed ja kroonlehed, mis asetsevad õie keskel ning väljaspool tolmukaid on moodustunud meenäärmed. Emakaidki on kullerkupul rohkem kui teistel õistaimedel.
Õied levitavad erilist kullerkupulõhna, kui nuusutate, vast oskate millegagi võrrelda?
Kuidas ja kes õiekuppu sisse pääsevad, et kullerkupp saaks tolmeldatud?
Tolmeldama pääsevad pigem pisikesed putukad, kes õiekattelehtede vahelt sisse poevad, sest suurematel mutukatel pole sinna lihtsalt asja. Õiekuppudele munevad kullerkupukärbsed ja nii saavad tolmeldajateks just õites arenevad kärbsevastsed, nemad toituvad kullerkupu seemnetest.
Õite ilu püsib kullerkuputaimel paar nädalat ja ühel taimel võib areneda paarkümmend kuni nelikümmend õit.
Juulikuu alul võime märgata kullerkupu õitest moodustunud kuivi kukkurvilju, milles hulk seemneid.
Tutvu tänavuse harrastusteaduse ettevõtmisega: Kuidas elad kullerkupp?: LINK