Lugu ja visuaal Kaido Einama, www.reisijutud.com
Pakri poolsaare tipu parim külastamise aeg on just nüüd - kõik õitseb. Nii orhideed, anemoonid, piibelehed, toomingad kui sirelid. Teeme sel puhul ühe 5,8-kilomeetrise teekonna Pakri pangapealsel ja -alusel.
Alustame sealt, kus lõpeb asfalt - poolsaare tippu parklasse saab oma liikuri jätta ja peatuda pangaserval pisut ohtlikul ümaral vaateplatvormil, mille alt on juba meri pinna osaliselt tühjaks uuristanud. Avanevad vaated Suur- ja Väike-Pakritele. Pangapealne kruusatee viib esimese Pakri joani. See 6 meetrit kõrge juga on veerohkel aastaajal tegutsev, muul ajal kuiv.
Poolsaare tipust saab vaadata pilti virtuaalreaalsuses, kui juhtuvad olema VR prillid või nihutada tavalisel ekraanil hiirega erinevates suundades (klõpsa pildil):
Peagi jaguneb rada kaheks, valida võiks alumise haru, mis sukeldub rohelisse metsa-alusesse, kus kasvavad sõnajalad ja piibelehed (klõpsa pildil):
Piibelehed lähevad kohe-kohe õitsema:
Puhas mererand on siiski saanud ka värsked prügikotid:
Edasi viib järsk tee üles pangapealsele, enne aga võib läbi põigata vastassuunda jäävast mererannast, kust avaneb selline kiviklibune 360 kraadine vaade (klõpsa pildil):
Üles Pakri panga peale ronides on seal natuke maastikku silutud ja tehtud ka väike vaateplatvorm. Tagasi poolsaare tippu võibki minna ülevalt mööda alvareid ehk loopealseid, mis on väga õhukese mullakihiga (kuni 10 cm) ning kus kasvavadki vähenõudlikud taimed, näiteks anemoonid:
Kevadeti loopealsetel ujutab, suviti on põuane, sest õhuke mullakiht vettib või kuivab väga kiiresti läbi. Just siin meeldib kasvada ka lubjalembestel orhideedel.
Peagi tihenebki raja ääres asuvate orhideede esinemissagedus ja eriti palju on neid Testepere karjääri lagendikel - miks?
Sellele annab vastuse samal lagendikul asuv infotahvel. Tegemist on LNG terminali aladelt ümber istutatud kaitsealuste ja haruldaste taimedega. Orhideed on haruldased ja neid on pisikese mugulsibulaga lihtne ümber istutada, kuid kõige olulisemat rolli mängivad siiski seeneniidistikud, mis peavad säilima ka uues kohas. Nagu näha, on ümberistutamine hästi õnnestunud ja praegu orhideed õitsevad:
Pildil hall käpp, mida esineb Testepere lagendikel kõige rohkem.
Tagasi parklasse jõudes ongi 5,8 km läbitud, võib-olla tuleb ka 6 km täis. Majaka all saab väikeses kohvikus tee ääres veel keha kinnitada või ostetud piletiga tuletorni tippu ronida.
Teekonna saab läbi teha ka Google´i kaardil: