Sukelpartide sügisränne - punapea-vart

Enviado por Looduskalender el Sáb, 26/09/2020 - 12:12
Autorid

Foto Arne Ader

Punapea-vardid

Punapea-vardid

Cuerpo

 

Punapea-vart      Aythya ferina

 

Meil pesitsenud punapea-vartide arvukus oli tagasihoidlik ehk alla tuhande haudepaari ja neid pesitses ka sisemaa veekogudel. Rändurid kogunesid parvedesse juba augustis, aga arvukalt kohtame läbirändajaid kuni oktoobrikuu pooleni nii Matsalu, kui Saunja lahel, Sutlepa merel ja Hiiumaa, Saaremaa ümbruses, vähemal määral sisevetel ning talvituma jääjate arvukus on jäävaba rannikumere tõttu suurenemas.

Vaatleme rändureid puhkesulestikus.

Arne fotol eristame kenasti isaslindu ja kolme, kas emas- või noorlinnu välimust sest viimased on sügisel sarnase sulestikuga. Isaslindude pea ja seljasulestik on veidi punakamalt pruunid, alapool hallikaspruun. Hundsulestikust puhkesulestikku sulgisid isaslinnud alates juunikuu teisest poolest  sulgimisseltsingutes.

Pika kaela, veidi nõgusa kujuga tuhmhalli noka ja lühikese sabaga sukelpardid ning kõigele lisaks võib emas- ja noorlinde kergelt segamini ajada teiste partlastega. Noorlinnud lennuvõimestusid juba paari kuu eest. Kehapikkus, noka tipust kuni sabaotsani nii nagu linde mõõdetakse jääb alla poole meetri ja kehakaal kilo ja kolmveerand kilo vahemikku.

Head sukeldujad võivad vee all viibida päris pikalt: toiduks otsitakse nii pehmemaid veetaimi, aga vähemal määral selgrootuid.

Arvukam ränne peaks ilmadest sõltuvalt lõppema oktoobri teisel nädalal.

Vartidest on rändel veel meie tavalised pesitsejad tuttvardid, aga nendest lähipäevil.

Sukelpartidest oleme seni tutvustanud merivarte: LINK

Punapea-vartide vaatlused: LINK

Punapea-vardid ja tuttvardid

Punapea-vardid ja tuttvardid

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.