Sinikaela pesas võivad juba munad olla

Enviado por Looduskalender el Mié, 14/04/2021 - 09:09
Autorid

Fotod Arne Ader

Sinikael-pardid Emajõe luhal

Sinikael-pardid Emajõe luhal ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

 

Sinikael-part          Anas platyrhynchos

 

Inimestega harjunud, julgete sinikael-partide toimetamisi saame linnade veekogudel lihtsamalt jälgida, kui looduses. Kui veepeeglil toimetab sinikael-partide salk, kus tagasihoidliku „pardipruuni“ sulestikuga emaslinnud ja silmatorkavalt värvikad ning sutsu suuremad isaslinnud, siis võime märgata, et paarid on moodustunud. Emaslind ujub eespool ja talle järgneb paariline, sama toimub ka lendutõusul – ikka emane esimesena, kellele järgneb tema paariline.  „Mänguhoos“ pardipaare sai näha juba kevadtalvisel ajal, aga paarisuhtlus võib olla äärmiselt erinev.

Sinikaelad lembemängul

Sinikaelad lembemängul

Paaritumisele eelnevalt tiirutab isaslind ümber emaslinnu. Kael välja sirutatud, tõstab isaslind rinnasuled kohevil oma keha veepinnast kõrgemale kenitledes kena sulestikuga, mille juurde kuuluvad ka muud „vigurid“ või vilistamised. Paaritumine toimub vees.

Mõni emaslind on juba munenud. Ta otsib selleks hästivarjatud koha, teeb pesalohu ja peatselt on seal esimene muna, mis emaslinnu pesalt lahkudes kaetakse mõne juhusliku kõrrega, et siirduda tagasi veekogule.

Homme ilmub pesasse järgmine muna ja emaslind hakkab pesalohku pesaks ehitama ja seda ümbruses leiduvast materjalist. Täiskurnas võib olla seitse kuni üksteist muna. Oma eelviimasel munemise korral hakkab emaslind endalt kitkutud udusulgedega pesa vooderdama.

Sinikaelte haudeajal toimuvat arutleme vast juba kuu lõpupoole.

Sinikael-partide vaatlused: LINK

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.