Ussimaariapäev on saanud möödanikuks

Autorid

Pildistas Merike Hiibus

Imagen
Cuerpo

See noor nastik peab veel enne talvitumist toituma ja omale talvituskoha leidma

 

Harilik nastik        Natrix natrix

 

„Ussimaarjapäeval“ ehk 8. septembril ei otsi meie roomajad omale veel talvitumispaika. Sügisesed on muutunud soojemaks ja pikemaks. Kliima soojeneb ja nii otsivad nastikud oma talveurgu alles oktoobrikuu külmade saabudes (vahel koguni novembri alul). Praegu on lisaks nastikutele näha ka noori rästikuid ja soojad varasügisesed ilmad on sellised, et ringi lendavad isegi meid kiusavad kihulased.

Nastikud koorusid meil kas augusti lõpus või septembri alul. Nahkjast munast koorunud pliiatsipikkustel tegelastel tuli koheselt vaid instinkte usaldades iseseisvat elu alustada. Noored roomajad harjutavad toitumist nendest selgrootutest, kellest jõud üle käib, et organismi talveks varuaineid talletada. Teadlased on katsetega siiski välja selgitanud, et noored nastikud suudavad talve üle elada juba organismis olevate varuainetega.

Mõnekümne viimase aastaga pole meil enam suuremaid talumajapidamisi säilinud, kus lauda juures olev sõnnikuhunnik oleks nastikupoegadele inkubaatoriks. Lisaks peletas nastikute lähedus majapidamistest närilisi eemale ja „majaussid“ tõid lauta „karjaõnne“. Lauda juurde jäeti nastikutele „anniks“ väike piimatilk ja pandi tähele, et neid on hõlpus ning kasulik kodude ligi hoida.

Nüüdseks elutsevad nastikud jälle looduslikus keskkonnas ja veekogude lähistel - olgu need siis mageda- või soolase veega. Sealt nastikud kunagi talumajapidamiste juurde saabusid.

Igatahes huvitavad looduskaitse alused ja täiesti kahjutud roomajad.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.