Tuttvart Aythya fuligula
Sageli võime märgata, et tuttvardid ja punapea-vardid lendavad läbisegi rändeparvedes ja tähelepanelik vaatleja märkab lennupildis tuttvartidele iseloomulikke valgeid tiivavööte.
Tuttvartide rändeparvi võime kohtata nii meie rannikualadel kui suurtelt siseveekogudel. Häid vaatluskohti leiab nii Matsalust kui Haapsalu Tagalahtelt, Väikesest väinast, Käina lahelt. Hinnanguliselt võiks läbirändureid kolmekümne tuhande ringis. Meie veekogudel pesitses tänavu suvel umbes viis tuhat haudepaari.
Viimastel päevadel on vaadeldud suuri vardiparvi ja sügisrännet annab jälgida novembri lõpuni. Talvitujate arv oleneb jäävabadest merelahtedest, aga märgata võib neid tegustsemas kogu talve.
Tuttvart
Eemalt vaadates sarnanevad sügisel puhkesulestikus tuttvardid üksteisele.
Tuttvartide selg on puhkesulestikus mustjalt pruun, küljed ja kõhualaune heledamad nii vana- kui tänavusuvistel noorlindudel.
Tuttvartide vanalindude pea- ja kaelasulestik mustjaspruunid, mis aga noorlindudel paistab veidi heledam. Isaslindude liigitunnus kuklatutt jääb puhkesulestikus vähemärgatavaks. Sukelpartide nokk ja jalad paistavad kõigil mustjashallidena.
Kehapikkus jääb tuttvartidel alla poole meetri ja suuremate vanalindude kaal ikka alla kilo.
Väga head sukeldujad otsivad sügisesel ajal toitumiseks peamiselt vees elavad selgrootud: limused, vähilaadseid, putukad, aga vähem veetaimi.
Tuttvartide vaatlused: LINK
Punapea-vardid
Punapea-vart Aythya ferina
Sarnaselt tuttvartidele on puhkesulestikus vana- ja noorlinnud suhteliselt sarnased, aga noorlinnud paistavad pigem emaslindude moodi välja.
Läbirändureid võime märgata veel detsembri alul, aga talvitujaid võib jääda vähearvukalt. Meie taimestikurikastel siseveekogudel pesitses hinnanguliselt punapea-varte tänavu umbes tuhatkond haudepaari. Viimastel päevadel on vaadeldud tuhandeid läbirändureid.
080815aa502
Punapea-vardid
Puhkesulestikus on nii ema- kui noorlindude peasulestik kastanipruun ehk veidi tumedam kui isalindude punakaspruun. Seljasulestik paistab isalindudel hallikana, kui teistel on selg pruunikas. Ka alapool paistab lennupildis isalindudel veidi heledama hallina ja tiivaalused hallid, aga tiivapealsed halli suleääristega (valged tiivavöödid on tuttvartidel). Nokatüvik must, aga nokk ise ja jalad kõigil tumehallid.
Suuruselt ja kaalult on punapea-vardid tuttvartidest ainult veidike suuremad, aga eemalt silma järgi hinnates päris sarnased.
Läbirändavate punapea-vartide head vaatluspaigad võiksid olla Lääne-Eestis Matsalus, Haapsalu tagalahel, Sutlepa merel, Saunja lahel. Läänekaarte tormide aegu otsivad veelinnud omale tuulevaikseid lahtesid ja seal võib neid olla koos päris suurel hulgal.
Punapea-vartide vaatlused: LINK