Video Ahto Täpsi
Foto Arne Ader
Väike-kirjurähn jäi kaamera ette, toksides pesaauku Reastvere külas Jõgevamaal
Väike-kirjurähn Dendrocopus minor
Jah, väike-kirjurähnide suurust võib võrrelda varblaste omaga. Kuid väike lind rajab pesitsemiseks õõnsust, aga seda vaid kõdunenud lehtpuu tüvesse sest elusa puu tüvesse lind seda ei suuda.
Sellest johtuvalt on liigi elupaikadeks vanemad leht- või segametsad, aga vahel parkides või isegi metsistunud aedades. Headeks pesitsuspaikadeks võiks veel nimetada veekogude kaldaalade lepikuid, seega suurtest metsadest me väike-kirjurähne ei leia. Oma territooriumi tähistamiseks „trummeldatakse“, aga nimetatu kostub nõrga vurinana, mis kestab paar sekundit – vahel järgneb pea koheselt teine sarnane vurin.
Väike-kirjurähnidel pole punast sabaalust nagu suurematel liigikaaslastel. Isaslinnu lagipead ehib punane laik, mis emaslinnul puudub.
Pesitsemine peaks neil algama lähema nädala jooksul ja pesitsejaid võib olla viie tuhande paari ringis. Emaslind muneb õõnsustes pesitsevate lindude kombel viis kuni kaheksa valget muna – muna päevas. Haudeajaks rehkendatakse ühtteist päeva, kusjuures hauduvad mõlemad vanalinnud. Paarikümne päevaga koorunud noorlinnud lennuvõimestuvad. Vanalinnud jagavad poegadele „elutarkust“ vaid paari nädala jagu, seejärel peavad noorlinnud ise hakkama saama ja pesakonna kooselu hajub.
Kui suuremad rähnid tegutsevad puutüvedel, siis väike-kirjurähnid meelsamini puuokstel ja tihti okste alumisel poolel toiduks putukaid otsides, mistõttu märkame nende tegutsemist harva.
Väike-kirjurähn ( www.loodusemees.ee )
Meie metsade puuõõnsustes pesitseb 37 metsalinnu liiki. Suuresti on nad sõltuvuses suurematest rähnidest, kes oma perele igal aastal uue pesitsuspaiga elavasse puusse rajavad, lisaks veel poolikuid nn „puhkepesi“.
Osa metsalinde kohandavad pesitsuse tarvis omale looduses tekkinud õõnsusi, kuid 15 linnuliiki pesitseb ainult teiste lindude poolt rajatud ja juba kasutuses olnud pesades.
Lageraiete puhul siirduvad uue elupaiga otsingutele nii rähnid, kui nendega seotud linnuliigid. Loomulikult tekib uutes elupaikades lindudel esimestel aastatel pesitsuspaikade puudujääk…