Must-toonekure paaril pesas kolm kurepoega

Опубликовано Looduskalender - вс, 05/26/2019 - 10:30
Autorid

Veebikaamera pilt Liz, LK foorumist

Изображение
Isaslind Karl täna hommikul kolme kurepoega toitmas
Содержимое

Isaslind Karl täna hommikul kolme kurepoega toitmas

 

Must-toonekurg               Ciconia nigra

 

Kõige noorema kurepoja kõrvaldamine pesast emaslinnu poolt oli tegelikult ainult aja küsimus.

Kui vanalinnud aduvad, et toiduga ei pruugi poegade kasvatamisel hakkama saada ohverdatakse kõige nõrgem. Viimastel päevadel pole vanalinnud suutnud kiirelt kasvavaid poegi toita rohkem, kui kolm, neli korda ööpäevas – hetkel peaks sellest piisama, aga kurepoegade kasvades jääb sellisest kogusest väheks. Augustis peavad lennuvõimelised kurepojad alustama iseseisvat elu ja suutma läbida pika rändetee Aafrikasse, aga sellega suudab hakkama saada vaid tugev järelkasv. Vanalinnud ei saa ennastki jätta rände ajaks nigelasse toitumusse.

Vaatajate seisukohalt loomulikult kurb ja kahetsusväärne, aga linnud toimetavad liigi säilimise seisukohtadest lähtuvalt. Seda on juhtunud varematel aastatel kaamera ees ja juhtub kindlasti edaspidi, näeme ju ainult ühes must-toonekure pesas toimuvat.

Meie looduses pesitseb tänavu vast veidi üle kuuekümne must-toonekure paari. Hoolimata kaitsemeetmetest nende arvukus pole aastatega suurenenud ja põhjuseid on mitmeid: ohjeldamatu metsaraie, kadunud toitumiskohad metsaojade näol ehk metsakuivendus, mida võiks nimetada ökoloogiliseks lõksuks pesitsevatele lindudele. Me ei räägi lisandunud keskkonnamürkidest jm-st.

Veebikaamera jälgijad on soovitanud väiksemate pesapoegade pesalt eemaldamist. Kuid pesitsuse algstaadiumis toob ornitoloogi pesaelu häirimine kaasa ennemini vanalindude lahkumise pesalt seega kogu sellesuvise pesitsuse ebaõnnestumise… Olete ju näinud eelnevatel aastatel, et rõngastama minnakse noorlinde, kui toiduhankimisel on mõlemad vanalinnud ja ka siis on soovitatav, et vanalinnud rõngastajat ei märkaks.

Lepime looduses toimivate mehhanismidega ja jälgime arenguid must-toonekurgede pesaelus.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.