Väikeluik Cygnus columbianus
Laululuik Cygnus cygnus
Fotol näeme, et linnuvaatlejal võib väike- ja laululuige eristamine eriti veel kaugelt vaadates osutuda üpris keeruliseks, aga just sügisrändel aegu võime mõlemaid segaparvedes kohata.
Esimeste väikeluikede klähvivaid häälitsusi võisime kuulda juba oktoobri teisel poolel, kui väikeluiged rändepeatuseks saabusid ja seda nii rannikualadel, kui suurematel sisemaa järvedel ning toitumas käidi lähematel heinamaadel või põllumassiividel.
Vaatleme segaparvedes toituvate valge sulestikuga vanalindude sarnasusi ja erinevusi. Juba nime järgi võime tõdeda, et nii väikeluikede kaela pikkus, kui kaal jäävad laululuikedele alla.
Kui väikeluikede kaal jääb viie ja kümme kilo vahele, siis laululuikedel seitsme kuni kaheteist kilo piiridesse, aga kaugelt ning silma järgi on ju kaalu raske eristada.
Binoklit vaatlustel kasutades tuleks üles keskenduda lindude nokale. Kui väikeluige nokatüvikut katab kollane umbes 1/3 (laik tundub kandilisem), siis laululuigel 2/3 ulatuses ja paistab ka nokal. Veidi kogukamate laululuikede kael paistab pikemana. Nagu kõikidel luikedel on tänavusuvised noorlinnud veel hallis sulestikus.
Laulu- ja väikeluiged. Matsalu
Laululuikede arvukam läbiränne jääb väikeluikedega võrreldes mõne nädala võrra hilisemasse aega ja hiliseid rändureid võime märgata isegi detsembris. Talvitusalad on laululuikedel ja väikeluikedel sarnased: Hollandi, Suurbritannia, Iirimaa, Saksamaa või Taani märgaladele, poldritele, aga sageli ka põllumaadele.
Põhja-Eesti või Lääne-Saaremaa jäävabadel aladel talvituvad laululuiged on meil tavaline vaatepilt. Pehmemate talvede aegu kuni tuhatkond laululuike, karmimate talveolud korral mõnisada.
Laululuikede vaatlused: LINK
Väikeluikede vaatlused: LINK