Jäljeraamat - metstuhkur

Опубликовано Looduskalender - сб, 11/26/2022 - 10:10
Autorid

Pildistas LK-team

Foto Arne Ader

Tuhkru jäljed

Tuhkru jäljed ( www.loodusemees.ee )

Содержимое

 

Metstuhkur ehk tuhkur          Mustela putorius

 

Lumes paistavad tuhkru esijala viis varvast teravate küünistega. Jalajälg võiks lumes paista kuni viie sentimeetrine ja tagajala jälg veidi pisem.

Lumes liigutakse hüpetega mille pikkus oleks umbes nelikümmend sentimeetrit või veidi rohkem. Pane tähele, et isaks paarisjälgedele jäetakse lumme ka kolmik-, kui nelikjälgi ja jäljerida võib muutuda päris lühikesel vahemaa peal.

Metstuhkru ja mingi (mingi toimetamisi arutleme homme) jäljed on sarnased ehk lumes jälgi eristada ei ole võimalik. Eile tutvustatud metsnugise jäljed on tuhkru omadest lumes paari sentimeetri võrra suuremad: https://www.looduskalender.ee/n/node/7201

Tegutsemist alustavad need kärplased hämaruse saabudes. Päeval puhatakse mõnes varjepaigas: kas mõnele teisele imetajale kuulunud urus, lihtsalt puujuurte vahele pugedes ja pole haruldane, et mõne elamu kõrvalhoone põranda all.

Jäljerida

Jäljerida

Elutsetakse nii metsatukkades, kui kultuurmaastikel, aga samuti inimasustuse äärealadel.

Toiduks püütakse väikenärilisi, aga üldiselt kõiki kellest jõud üle käib: hiired, rotid, jänesed, lumes ööbivad kanalised… Toidutarve on umbes selline, et ööga peab püüdma kümmekond hiirt ja heal hiireaastal kogutakse oma „sahvrisse“ varusid.

Üksikeluviisiline tuhkur tegutseb sageli veekogude kaldaaladele. Kuna nende varvaste vahel on pooles pikkuses ujulestad tunneb loom ennast vees hästi otsides sealt omale söödavat.

Tuhkur

Tuhkur

Metstuhkrule ei ole antud talvist varjekasukat ja selline näeb välja tema talvekasukas. Kohevana paistab väikekiskja mustjas või tumepruun pealiskarv mille alt paistab heledamalt kollakas aluskarv (vahel harva hallikas), aga kõhualune karvkate on isegi pealiskarvast tumedam.

Tuhkru näomask on päris iseloomulik: valkjad silmakulmud, ninamiku ja suu ümbrus ja ümaraid kõrvalesti piiravad valged karvad. Kogu kuni viieteist sentimeetrise koheva saba karv mustjas.

Isasloomad on emastest kuni kümme sentimeetrit pikema kehatüvega mis jääb alla poole meetri pikkuseks. Kaaluda võivad täiskasvanud isasloomad emastest isegi poole rohkem, kaaludes vahel isegi üle kilo.

Möödunud kevadel sündinud noorloomad paistavad talvekarvas juba vanaloomade mõõtu.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.