Kollakaid kukeseeni pildistas Kristel Vilbaste
Foto Arne Ader
Kollakas kukeseen
Kollakas kukeseen ehk lehterkantarell Cantharellus aurora
Lehter-kukeseen Cantharellus tubiformis
Kestab omaette hämmastav seeneaasta ja pole seenelist, kes tühja korviga koju peaks tulema.
Mõlemaid hariliku kukeseene sugulasi saab tarvitada värskelt: kas koheselt praadimiseks, sarnaselt harilikule kukeseenele või juurviljahautistele lisamiseks. Talviseks säilitamiseks sobivad kuivatatud seened, mida saab edukalt paberkotis päris pikalt hoida.
Aga kulinaarnseid oskusi peab omandama kokaraamututest ja kõikvõimalikke retsepte, YouTube videosid, leiate veebist.
Muuhulgas soomlased hindavad tutvustatavaid seeni kõrgemalt kui eesti rahva lemmikut – harilikku kukeseent.
Mõlemaid nimetatud kukeseene liike leiab tänavu massiliselt nii mandrilt kui meie suursaartelt. Kasvukohtadeks nii okas- kui segametsad, aga samuti loometsad. Kollakaid kukeseeni võime leida isegi rohus kasvamas.
Välimikult jätavad seened, mis hulganisti koos kasvavad, mõnele vähem teadlikule seenelisele „sitaseene mulje“, sest kuidas võib maitsvaid seeni metsas suisa lademetes kasvada? Seeni peab ju otsima... Kuid seeneteadlikus kasvab inimeste hulgas päris kiiresti, sest abiks on sotsaiaalvõrgud internetis ja huviliste hulk kasvab.
Lehter-kukeseen ( www.loodusemees.ee )
Lehter-kukeseente hallist kuni tumepruuni värvusega kübarate läbimõõt võib küündida kuni kuue sentimeetrini. Kübaraalused voldid laskuvad jalale ja on värvuselt erinevat tooni hallid. Kollane seenejalg jääb seest õõnsaks.
Lehter kukeseen
Kollaka kukeseene kübara alaküljel on seenevolte vähem ja need on kollaka värvusega nagu seenejalgki.
Mõlema seeneliigi viljaliha on valkjas, jalg aga kiuline ja sitke. Mõlemad kergelt mullalõhnalised. Toorelt suhu pistes ja mäludes muutub maitse suus veidi kibedaks.
Homme tutvustame suhteliselt sarnast, aga musta torbikseent, kuid nemad kuuluvad kandseente hulka.