Autorid
Pildi napsas Biker, LK foorumist
Содержимое
Puukoristaja.
Puukoristaja Sitta europaea
Pühapäeval kestab veelsuur talvine aialinnuvaatlus. Osalemine on imelihtne - pane tunni aja jooksul kirja kõik kohatud linnuliigid (näiteks oma toidumaja juures) ning igal liigil vaid suurim korraga kohatud isendite arv. Vaatlused saab edastada online ankeedi kaudu. Lustlik kogu pere ettevõtmine. Vaata lähemalt talvise aialinnuvaatluse kodulehelt: LINK
Mandri-Eestis on puukoristajad päris tavalised, meie saartel suisa haruldased. Talviseks arvukuseks võiks pakkuda saja tuhande isendi ringis.
Pesapaigatruude puukoristajate elupaikadeks sobivad pargid, kalmistud, metsadest, aga leht- ja segametsad. „Oma“ territooriumi valvatakse aasta ringi, seega võime sageli märgata toidulaua läheduses tegutsemas puukoristajate paari. Lähiümbruses luusitakse ringi koos tihaste salkadega.
Sinakashalli lagipea ning seljasulestikuga, voolujoonelise puukoristaja keha lõpeb lühikese, tugeva sabaga. Alakeha valkjas, kuid küljed ning saba alapoole kattesuled roostekarva, aga valgeotsalised. Väljapaistev musta silmatriip ulatub linnu õlani. Tumepruunide silmade kohal valge kulmukaar, pikk ja tugev nokk tumehall. Kõigi puukoristajate sulekuub on sarnane: kehapikkust alla viieteist sentimeetri, aga kaal kõigub päris suuresti, 17 ja 28 grammi vahel.
Toidumajast korjatakse nokka mitu päevalille seemet, et nendega kusagil eemal rahulikult maiustada, vajadusel puukoore pragudesse tagavaraks peita. Puukoristajatele kõlbavad igasugused seemned, samuti mage pekk, hakkliha või ostetud rasvapallid. Kui Teil on koduaeda kena kaeraviht riputatud võivad puukoristajad hoopis seda eelistada…
Ei pelga nad inimest, ega kassi ning teisedki toidulaua „riiakamad“ värvulised taltuvad puukoristaja ilmudes. Kel aega ning kannatlikkust võib puukoristaja õpetada oma koduaias peost sööma.
Puukoristajad on meie lindudest ainsad, kes liiguvad puudel pea alaspidi, kasutamata selleks saba, et puutüvele toetuda nagu seda teevad rähnid või porr. Puukoristaja pruunikaskollased jalad on väga lühikesed, varbad äärmiselt laia siruulatusega ning pikkade ja tugevate küünistega. Maapinnal liigutakse hüpeldes.
Puukoristajate vaatlused: LINK

Теги