Kormorani kaamera vahekokkuvõte

Autorid

Kokkuvõtte pani kirja Kunter Tätte, Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist 

Изображение
Содержимое

Merikotkas kormorani kaamera ees

 

Kormoran ehk karbas           Phalacrocorax carbo sinensis

 

Esimene kuu kormorani veebikaamerat on paljastanud nii mõndagi kormoranide elu kohta. 

Aprilli esimesel kahel nädalal võis näha väga palju pulmatantsu. Vahel oli kaameras korraga üle viie tantsiva isendi. Tantsides liigutavad nad tiibu rütmiliselt üles-alla välgutades niimoodi oma valgeid reielaike. Vahel painutatakse tantsu ajal pea päris selja vastu ja väristatakse kaela. 

Paar korda on olnud näha, et kui keegi tantsib teise pesale liiga lähedal, võib tulla konflikt, mis tipneb üksteise nokast kiskumisega. Tähelepanuväärne on olnud ka tantsule järgnenud paaritumiseelne käitumine - aeglane ja õrn kaelade põimimine ning žestikulaarne pesamaterjali paika sättimine.

Palju nalja on pakkunud pidevad kraaklemised pesamaterjali pärast. Nii kui keegi toob pessa veidi pikema roika, mille ots ulatub teise pesa haardeulatusse, püüab naaber selle roika endale kiskuda. Ükskord oli näha, kuidas üks oks viie minuti jooksul neli korda omanikku vahetas. Siiski, niisama keegi teise pesast varastamas ei ole teadaolevalt käinud ning pihta pandud oksa pärast näiliselt keegi pikka viha ei pea, sest varastatud oksale järele pole mindud.

Põnev on olnud vaadata ka kormorani interaktsioone teiste linnuliikidega. Näiteks 10. aprillil külastas kolooniat merikotkas, kes on kormorani peamine looduslik vaenlane. Juba enne kotka maandumist oli näha koloonias nakkuslikku ärevust ja kotka vahetust lähedusest põgeneti eemale. 

Merikotkas passis koloonia servas veidi üle kahe tunni ja selle aja vältel oli elu kormorani koloonias üllatuslikult rahulik ja tavapärane. Pärast poegade koorumist võivad merikotka külaskäigud aga pingelisemaks osutuda.

Aeg-ajalt, kui hauduvad linnud ennast pesal paremasse asendisse sätivad, oleme saanud kiigata ka munade seisu. 

Praeguseks on kõigis hiljuti paljastunud pesades juba viis muna olnud, mis kormoranide puhul on tüüpiline täiskurn. Mune hautakse 28-31 päeva. Arvestades, et üksikutel lindudel oli juba aprilli esimesel nädalal neli-viis muna pesas, võib mai esimestel päevadel ka esimesi poegi oodata. 

On aga teada, et saarele tulevad peagi kalurid kormorani mune õlitama, et pojad ei saaks kooruda. Keskkonnaamet lubab sel aastal õlitada lausa 93% kurnadest, kuid loodetavasti jäetakse mõni pesa kaamera juures õlitamata.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.