Uued kaamerad
Vares vaga linnukene
Fotod: Urmas Sellis ja Arne Ader
Hallvarese pesa
Hallvares Corvus corone cornix
Talvisel ajal on hallvaresed meil kordades arvukamad, kui pesitsusajal – koos põhja poolt sisserännanutega on meil mõnel aastal talvitunud kuni kolmsada tuhat isendit, aga pesitsejad on kõigest 40 000-70 000 paari.
Nagu tavaliselt hakati pesasid ehitama (harva vanu pesi kohendama) aprilli lõpus ja see on linnapuistus päris hästi märgatav - suht kogukas, okstest ja raagudest ning põhiliselt emaslinnu poolt väljavalitud ning rajatud ehitis mõne kõrgema puu oksaharude vahel. Mai alul võis leida juba täiskurna, kus neli kuni kuus, rohekat, tiheda pruuni kirjega muna. Haudub vaid emaslind, keda isaslind sellel ajal toidab. Haudevältus kestad kuni paarkümmend päeva ja tänaseks on kindlasti osadel hallvarestel pojad juba koorunud.
Poegade eest hoolitsevad usinalt mõlemad vanalinnud. Kui läheduses on mõnel varesepaaril pesitsemine ebaõnnestunud võib poegade toitmisele abiks tulla isegi mõni „kasuvanem“. Lennuvõimeliseks saavad varesepojad viie nädala möödudes, aga ei jäeta ka siis vanemliku hooleta – neile õpetatakse “varesekombeid“, kantseldatakse ja toidetakse. Intelligentsete hallvareste perekondlikku suhtlust on juulikuises pargis päris põnev vaadelda.
Varesepoeg tahab süüa