Marjalutikatest on põhjust kirjutada

Eingereicht von Looduskalender - Mi., 07.08.2019 - 12.12
Autorid

Foto Olaf Leillinger, Wikimedia

Bild
Marjalutikad
Textkörper

Marjalutikad

 

Marjalutikas       Dolycoris baccarum

 

Möödunud talve valmikutena üle elanud marjalutikad toimetavad kevadest alates, aga loomulikult on neid suve teisel poole juba arvukamalt.

Marjalutikate vastsed toimetavad oma vanematega sarnastes elupaikades ja isegi toituvad sarnaselt valmikutele, aga nad on veidi pisemad ning nende tiivad pole täielikult välja arenenud.

Marjalutikad toituvad peamiselt taimede mahladest, kuid entomoloogide väitel ka väiksematest putukatest.

Kõikide lutikate keha on lai ja lapik. Marjalutika valmiku pikkus võib küündida veidi üle sentimeetri. Nende värvus ja nähtavad mustrid on üpris silmapaistvd: kattetiibade tipud paiknevad üksteise peal ja nende vahel võime märgata kolmnurkset kilbikest. Lüliliste tundlatega värv võib vahelduda. Iminokk, millega taimede või marjade mahla imetakse on allapoole suunatud, aga samuti lüliline.

Marjalutikad toimetavad nii maapinnal kasvavatel taimedel, kui põõsastel ja puudel.

Suuremaid putuktoidulisi peletavad marjalutikad oma vastiku lõhna ja maitsega eritisega, nende vinanäärmed paiknevad rindmikul.

Marjulisele, olgu metsas või koduaias on sülitama sundiv mekk tuttav.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.