Pääsusabade teise põlvkonna esindajad

Eingereicht von Looduskalender - Mi., 07.08.2019 - 16.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Pääsusaba

Pääsusaba ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Pääsusaba      Papilio machaon

 

Pääsusabad kuuluvad ratsulibliklaste sugukonda ja nende esindajad on välimuselt üsna erinevad. Lisaks pääsusabadele on meil kohatavatest teised sugulased  ümarate tiibadega apollod ehk mustlaik- ja punalaik-apollo.

Pääsusaba teise põlvkonna esindajaid on juba kohatud. Kuid peab ära mainima, et jahedatel suvedel võivad pääsusabad olla univoltiinsed, mis tähendab, et kohtame  lennus vaid kevadpõlvkonna valmikuid (mõistet kasutatakse putukate elutegevuse kirjeldamisel). Soojadel suvedel ollakse biovoltiinsed, mida soodustab lisaks kliima soojenemine.

Pääsusaba, meie ühte kaunimat liblikat tunnevad paljud loodusesõbrad, aga kindlasti ka seetõttu, et tegu meie suurima tiibade siruulatusega liblikaga, tiibade siruulatusega seitse kuni üheksa sentimeetrit. Äratundmist hõlbustavad juba eemalt märgatavad iseloomulikud siilakud ehk „kannused“ tagatiibadel. Tiibade alakülje muster sarnaneb ülatiival nähtavaga, kuid on veidi heledam.

Toitudes jääb pääsusaba rahulikult õienektarit imema, lubades ennast kenasti vaadelda, pildistada ja miks mitte enda jaoks kirjeldus sõnadesse vormida.

Tegutsetakse avamaastikel, kusjuures lend võib olla äärmiselt kiire ja õhus olles võidakse tõusta väga kõrgele. Pole haruldne, et meisterlendajad ka linnadesse eksivad.

Pääsusaba

Pääsusaba ( www.loodusemees.ee )

Juhul, kui peaksite septembrikuus kohtama sellist värvikat röövikut, siis teadke, et selline näeb välja tuleva aasta maikuu teises pooles lendava pääsusaba valmiku arengujärk tänavu sügisel. Liikuda võib röövik väga erinevatel sarikalistel taimedel, kuid kirjanduse andmetel on eelistatuimaks toidutaimeks soo – piimputk.

Talv saadetakse mööda nuku arengujärgus.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.