19. NÄDAL 4.5.2020.- 10.5.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Eingereicht von Looduskalender - Di., 12.05.2020 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Bild
Harilik vaher
Textkörper

Harilik vaher
Nädal kujunes päikesepaisteliseks ja jäi vihmata.

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 8,1...10,8 kraadini, mis erineb kogu vaatlusrea (1922-2019) keskmisest -1,4...1,2 kraadi võrra. Päevased temperatuurid tõusid õhus 13...18 kraadini, kuid ööd olid veel jahedad ja ööpäevane temperatuuriamplituud suur.

Kõige suurem oli temperatuuriamplituud pühapäeval, kui öösel langes õhutemperatuur -1,3 kraadini. Varahommikul oli siis hall maas. Päev (emadepäev) kujunes aga päikesepaisteliseks ja maksimaalne õhutemperatuur tõusis varjus 18,1 kraadini, päikese käes veelgi kõrgemale.

Metstulikas

Metstulikas

Metsades jätkus ülaste õitseaeg, sinililled olid õitsemise lõpetanud.

Alusmetsas rohetab toomingas

Alusmetsas rohetab toomingas

Paljud puud alustasid sel nädalal lehtimist, kuid lehtimine oli ebaühtlane. Mitmed arukased läksid lehte ja andsid õietolmu, kuid samas läheduses jäid liigikaaslased veel raagu, ei õitsenud. Raagus püsisid endiselt ka sookased. Soojemates kasvukohtades oli lehti näha leppadel, sarapuudel ja pihlakatel. Valdavalt jäid metsad siiski veel raagu ja alusmetsas rohetasid korralikult ainult toomingad ja kuslapuud.

Jäälinnu pesa tormi heidetud kase juurestikus

Jäälinnu pesa tormi heidetud kase juurestikus

Aedades alustasid õitsemist kirsi-, kreegi-, ploomipuud, õitsesid karusmarja ja mustad sõstra põõsad.

Linnulaulu oli sel nädalal aedades ja parkides rohkesti kuulda. Juba esmaspäeval liitus lindude kooriga ööbik, saabusid räästapääsukesed, kivitäksid ja kadakatäksid.

Jätkuvalt peatusid siinkandi põldudel ja lendasid ringi haneparved.

 

Jõgeval 11.5.2020.

Tags

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.