Must lumeroos Helleborus niger
Must lumeroos võis koduaedades õitseda juba sügisel, aga samuti võivad õied avaneda lumekatte all ja välja sulada avanenud õitega, aga sellise taime õied võivad ka viga saada.
Miks valgete õitega taim omale nime sai - must lumeroos?
Nimi on tulnud taime musta värvi surmavalt mürgisest juurest. Sama mürgised on ka mägedest pärit lumeroosi seemned. Helleborus tähendab ladina keeles surmatoitu.
Lumekupu õienupp on eriti kena esimestel päevadel, aga avanenult meenutab kollast ülast
Talvine lumekupp Eranthis hyemalis
Koduaedades rõõmustavad aednikke esimesed õitsejad. Talvise lumekupuga samal ajal näitavad kõigile tuntud lumikellukesed oma valgeid õiepungi.
Lumekupud on väga varased, vähenõudlikud ja külmakindlad püsililled. Õied avanevad täielikult, kui päike neile peale paistab ja siis võib õie läbimõõt küündida kuni nelja sentimeetrini. Taime rohelised lehed on lõhestunud.
Lumikelluke
Harilik lumikelluke Galanthus nivalis
Piklikud õienupud pole veel avanenud ja selleks oodatab taim mõnd soojema päeva. Näis, kas pöörab ilma kesknädalast uuesti talvisemaks?
Lumikelluke ei ole meie pärismaine taim. Kui kohtad taime näiteks metsaserval õitsemas, siis on ta sinna sattunud ikka inimese kaasabil. Oma kodumaal Lõuna-Euroopas õitseb harilik lumikelluke jaanuaris, veebruaris, aga meie laiuskraadil on õitseaeg just algamas.