17. NÄDAL 26.4.2021.- 2.5.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Eingereicht von Looduskalender - Di., 04.05.2021 - 08.08
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Bild
Varsakabjad ja tarnamättad
Textkörper

Varsakabjad ja tarnamättad

Nädal kujunes jahedaks, eriti esimesel poolel.

Kui pikaaegsete keskmiste järgi on tõusnud aprilli viimastel ja mai esimestel päevadel ööpäeva keskmine õhutemperatuur siin kandis 7…8 kraadini, siis sel nädalal ületas keskmine õhutemperatuur Jõgeval viie kraadi piiri ainult reedel (5,8 °C). Kõige jahedam oli ilm esmaspäeval, kui maksimaalne termomeetrinäit küündis ainult 4,1 kraadini ja ööpäeva keskmiseks jäi 2,7 °C.

Nädala esimesel poolel sadas hooti vihma ja kolmapäeval ka lörtsi. Kolme päeva sajusummaks kogunes 5 mm. Neljapäeva öösel muutus taevas selgeks ja minimaalne õhutemperatuur langes õhus -3,1 °C, kusjuures 2 cm kõrgusel mulla kohal mõõdeti paari kraadi võrra veelgi tugevamat öökülma. Tugev öökülm esines ka laupäeva ja pühapäeva varahommikul (õhus vastavalt -2 °C ja -2,5 °C ja mulla lähedal -5,8 °C ja ‑6,8 °C).

Päevad olid nädala teisel poolel päikesepaistelised ning neljapäeval, reedel ja pühapäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur 11…11,5 kraadini.

Kevadseen kuhikmürkel võilillede vahel

Kevadseen kuhikmürkel võilillede vahel

Vaatamata jahedusele muutus loodus vähehaaval rohelisemaks. Raagus metsades läks toomingas paljudes kohtades lehte. Nädala lõpuks olid lehes ka magesõstra ja läikiva tuhkpuu hekid.

Aedades hakkasid õitsema varasemad nartsissisordid ja madalakasvulised Kaufmanni tulbid.

Võsaülaste õitseaeg

Võsaülaste õitseaeg

Metsades õitsesid massiliselt võsa- ja kollased ülased, jätkus ka sinilillede õitsemine. Saabusid esimesed väike-lehelinnud.

 

Jõgeval 3.5.2021.

Tags

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.