Kasurputuka elukorraldusest

Autorid

Pildistas Kristel Vilbaste

Bild
Textkörper

Käguvaablane

 

Käguvaablased ehk käguvamplane          Ichneumonidae            

 

Meil elutsevad käguvaablased on kõik parasitoidid. Valmikud märkame toituvad nektarist, aga oma munad munetakse peremeeslooma keha pinnale vahel koguni kehasse. Peremeesloomadeks on teiste putukate vastsed või nukud, aga peremeesloomad elutsevad ju sügaval taimekudedes. 

Kuidas käguvaablased oma pika, kuid väga peenikese muneti läbi kõva puidu peremeheni suudavad pressida?

Palja jõuga ei tehta midagi, aga parasitoid nõristab muneti tipust puitu lagundavat sekreeti. Nii kulub emasel muneti peremeheni puurimiseks umbes pool tundi. Enne munemist halvab emane peremeeslooma.

Munetud munast koorub parasitoidi vastne, kes toitub peremeesloomast kuni seitse nädalat. Peremeesloom üldjuhul hukkub ja vastne nukkub. Valmikuks saamise arengutsükkel kestab vahel aasta, aga vahel koguni kaks aastat.

Niisiis parasiteeritakse peamiselt puidukahjuritel mis tähendab, et tegu on hoopis kasurputukaga. Igati huvitavad tegelased kelle tegutsemist on huvitav võimalusel jälgida.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.