Kes on aidas käinud?

Eingereicht von Looduskalender - Fr., 13.01.2023 - 11.11
Autorid

Pildistas LK-team

Foto Arne Ader

Bild
Sarapuupähkli koored
Textkörper

Sarapuupähkli koored

 

Harilik orav ehk punaorav       Sciurus vulgaris

 

Arvata on, et tegu orava talvevarude sahvriga, aga sulailmaga ei olnud jälgede järgi võimalik seda tuvastada.

Kuidas keegi pähkliga toimetab?

Orav nakitseb esikäppade vahel pähkli tippu pisikese augu. Surub näritud august sisse alumised lõikehambad, et pähklikoor lõhestuks ja pähklituumaga võib maiustada.

Omale talvevarude kogumisega tegelesid ka mänsakud, kes on paigalinnud ehk sinna jäädakse talvituma kuhu oma sügisel kogutud talvevarud on peitnud.

 

Mänsak

Mänsak ( www.loodusemees.ee )

Mänsakuid võib talvituda kuni mõnekümne tuhande ringis, aga vähemal arvul võib neid talveks jääda, kui sarapuupähklite ja tammetõrude saak on kasin, aga talve aitavad mänsakutel üle elada kuuse- ja männikäbide seemned.

Pähkleid purustab mänsak kas mõnel peidukoha lähedasel kännul või mättal, et ettevaatlik lind saaks ümbruse ohutust kontrollida. Tavaliselt leiab siis ainult üksikuid pähklikoori.

Mänsakute vaatlused: LINK

Maapinnal toimetavad pisinärilised otsivad teiste poolt peidetud pähkleid lumekatte all. Nemad närivad pähklikoorde suvalisse kohta augu, kus pähklikoorele hambad taha hakkavad, et pähklituuma kätte saada ja hiirte poolt näritud pähklikoored näevad välja täitsa „karvased“.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.