MÜRGIMARJAD - jugapuu

Eingereicht von Looduskalender - Mo., 17.10.2016 - 18.18
Autorid

Fotod Wikipeediast

Bild
Jugapuu viljad
Textkörper

Jugapuu viljad

 

Harilik jugapuu        Taxus baccata

 

Harilikku jugapuud meie looduses võib leida Hiiumaal, Saaremaal, saarte lääneosas ja mandri loodeosa kuusemetsades. Enamalt jaolt põõsana kasvav, harvemini puuna.

Tumeroheliste, veidi lamedate okastega, mis pealtpoolt läikivad, altpoolt veidi heledamad. Mürgised on nii vastupidav puit, okkad puus, kui marikäbide seemned.

Harilik jugapuu on kahekojaline. Isaskäbid on kollakad, emaskäbid valmisid alates septembrikuust, nad on helepunased ning mahlaka seemnerüüga. Viljad munajad ja pealt avatud ehk kausjad.

Ja nüüd lugege tähelepanelikult: jugapuu seemet kattev lihakas ja eredavärviline seemnerüü ehk arill ei sisalda mürke on imalalt magusamaitseline ning söödav, aga äärmiselt mürgine on selles peituv kõva seeme. Isegi proovida ei maksaks mingil juhul.

Osad meie lindudest (näiteks rästad) levitavad jugapuu seemneid, nende seedekulgla on lühike ja terve seeme väljutatakse koos „väetisekogusega“ lindu kahjustamata.

Jugapuu marikäbid

Jugapuu marikäbid

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.