Nurmkana Perdix perdix
Eeltalv koos külmade ilmde ja arvestava lumikatte paksusega kestab üle paari nädala, aga ilma soojenemist lubavad ilmakaardid alles järgmisel nädalal. Selliste ilmadega võime märgata nurmkanade tegevusjälgi talulähedastel põldudel, aga ohutuse mõttes pigem metsa või põõsastike läheduses.
Pontsaka keha, pisikese peaga nurmkanade põsed ja kurk on kollakaspruunid, rinnaesine ning kaelsulestik sinakashall, seljasulestik valgeträpsuliselt hallikaspruun. Silmahakkavat tumedat rinnalaiku võivad kanda nii isas- kui emaslinnud ehk kuked või ka kanad.
Nurmkanade seltsingu märkajale teadmiseks, et tänavusuviste noorlindude sulestik paistab veel vanalindudega võrreldes tuhmimana.
Umbes kolmekümne sentimeetri pikkuste nurmkanade kaal algab veerand kilost ja võib suurtel kukkedel olla isegi kahekordne noorte lindudega võrreldes.
Nurmkanade ööbimispaik
Nurmkanad on meil paigalinnud ja liiguvad ringi seltsingutes. Senini laseb kohev lumi toiduotsingutel põldudel kenasti toimetada ja seal veedetakse nii päevapuhkus kui jäädakse lumme ööbima. Lumes on ikka soojem nii külmadel öödel kui tugeva tuule ja tuisu korral.
Nurmkanade seltsing koosneb kas möödunud suve pesakonnast, aga kui linde on üle paarikümne, võib arvata, et koos tegutseb juba paar pesakonda.
Paljud maal elavad linnusõbrad toidavad oma elamise juures nurmkanu viljaga ja linnud jäävad ööbima selliste kohtade lähedusse: vahel mõne sõiduki või seisva järelhaagise alla, kui mõnd paremat kohta ei leidu. Nurmkanade toimetamised pakuvad kena vaatepilti ja nad lasevad endid päris kenasti jälgida, kui ümbruses ohtu ei tunneta.
Suusailmad maastikul on võrratud ja nii võivad suuskadel liikujad märgata nii nurmkanu kui nende tegutsemise jälgi, seda nii põldudel, niitudel, jõeluhtadel kui metsalagendikel.