Ema ja võõrasema

Autorid

Pildistas Kristel Vilbaste

Bild
Textkörper

Paiselehe lehed

 

Paiseleht         Tussilago farfara

 

Kas Te kevadpäikselisi kollaselt õitsevaid paiselehe taimi suvel ära tunnete?

Kui paiselehe suuri lehti vastu nägu panna, tundub lehe pealmine pool külmana ja seda kutsuti võõrasemaks, lehe viltjas alumine pool tundub soojana, selline ongi minu ema põsk.

Pärislehed hakkasid paiselehel kasvama alles peale õitsemist. Pealt tumerohelised lehed on suured ja kabjakujulised, aga alapoolelt tiheda valge vildiga kaetud.

Varakevadiseks õitsemiseks vajavad paiselehed kõige soojemaid kasvukohti:

looduses lõunapoolseid mäenõlvu või liiva- ja kruusavalle, aga asulates sirguvad paiselehed asfaldi- ja tänavakivide pragudest ja vastu sooje ehitisi ning prahipaikadel.

Taimesõbrad kasutavad paiselehe õievarsi ja noori lehti nii ravim- kui toidutaimedena, aga sellest juba järgmisel kevadel.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.