Märgi aialinnupäevikusse üles ka tavalised linnuliigid!

Autorid

EOÜ aialinnupäeviku uudiskiri, eoy.ee/aed 

Textkörper

 

aialinnupäevik
 
Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Suvise aialinnupäeviku hooaeg on kestnud kaks kuud. Aitäh, et pead oma aialinnupäevikut! Kui plaanid päeviku alles avada, siis aega veel on. 

  • Aprilli lõpu seisuga on avatud 280 aialinnupäevikut. Päevikupidajad on aedades kohanud 161 liiki linde (6255 linnukirjet), 25 liiki on registreeritud juba tõenäolise või kindla pesitsejana.
  • Aprillikuu alguse jahedam ilm hoidis tagasi uut suuremat rändlindude lainet, kuid kuu lõpp tõi endaga kaasa esimese tõsise soojalaine, mille sõiduvees saabus suur hulk kaugrändureid. Esimesed linnud on asunud juba ka hauduma (näiteks sinitihane, musträstas, kuldnokk).
  • Aedasid on väisanud 36 loomaliiki, nende hulgas on olnud nii ilves, rästik kui ka suur seatigu.
  • Täies õies kirsid, ploomid ja kreegid pakuvad toitu mesilastele ning ka paljud linnud toituvad õitele nektarit noolima tulnud putukatest.

Kevad on vaikselt end peremehena sisse seadmas ja aiad rõkkavad linnulaulust. Praegu on paras aeg üle vaadata, kuidas suvist aialinnupäevikut täita ja ka varem sisestatud vaatlused korda teha. Selleks jagame soovitusi allpool. 

 
 
Pane tähele!
Vaata üle oma liiginimekiri, et miski ei jääks kahe silma vahele!

Kas oled kindel, et oled päevikusse kirja pannud kõik tuttavad aialinnud, ka meil talvitanud liigid? Mõni tavaline liik nagu rasvatihane, musträstas, kuldnokk või isegi hallvares võib kergesti kahe silma vahele jääda, eriti kui oled fookusesse võtnud haruldasemad külalised.

Mõnikord tunduvad meie arvukamad aialinnud liiga tavalised ega tule meeldegi neid samuti aialinnupäevikusse märkida. Heida pilk päevikus etteantud aias kohatud linnuliikide nimekirjale ja kontrolli, kas kõik tavapärased külalised on kirja saanud.

Tuletame meelde, et taimede õitsemise alguseks saab pidada seda, kui õis on avanenud, aga mitte veel seda, kui nähtavale on ilmunud kinnine õienupp. 
 
 
Nipid ja nõuanded
Üks liik = üks kirje

Aialinnupäevikus sakil "Kohatud linnuliigid" peaks iga liiki ära märkima vaid ühe korra – esimese kohtumise tähisena. Kui oled lisanud sama liiki mitme tegevuse tähisega (näiteks paigal "p" ja ülelennul "ü"), siis vali neist sobivaim ja kustuta teine. Nii tagad, et statistika jääb korrektseks ja vaatlused arusaadavaks.

Lisa uusi liike õigesti

Kui su aeda ilmub mõni lind, keda etteantud liiginimekirjas ei ole (näiteks mõni haruldasem liik või üllatuskülaline), siis võid ta julgelt ise lisada. Ole hoolas ja palun kontrolli enne salvestamist liiginime õigekirja! Väike kirjaviga liiginimes või poolik nimi võib põhjustada topeltkirjeid või segadust liikide tuvastamisel. Abiks on Eesti lindude nimestik.  
 
 
Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu harrastusteaduse algatus ja iga-aastane linnuseireprojekt, mille eesmärk on jälgida meie aedades pesitsevate linnuliikide käekäiku.
Kontakt:
Andres Kalamees
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Tel 523 7544
aed@eoy.ee
eoy.ee/aed 
 

Suvist aialinnupäevikut korraldab
Eesti Ornitoloogiaühing

ornitoloogiaühing

Suvist aialinnupäevikut toetavad annetajad

 
 
 

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.