Mõtted pani kirja ja video salvestas Mati Sepp
Kevad paneb veed voolama ja loodusel tekkib võimalus luua uut elu. Sellise „uue elu“ andmise võimalusest haaravad kinni kudemisrändele suunduvad kalad - haug ,säinas, latikas särg jne...
Kuid igaaastane kalade massiline liikumine ei jää inimestele märkamata ning asutakse usinasti kala püüdma - nii seaduslike, kui ebaseaduslike vahenditega.
Kuigi ebaseaduslikult saadud kala pole parema maitsega, aga usutavalt saadav elamus on paljudele seda riski väärt (västra- ehk ahingupüük).
Kuid on ebaseaduslike püüke, mis otseselt ei paku mingit adrenaliini ega elamusi... Jäädvustasin nähtu videole:
Video: LINK
Kuid ilmselt kõige laastavam loodusele on elektriga püük. „Elektrikud“ ise arvavad, et see olla üsna humaanne tegevus ning kahjud tagasihoidlikud. Paraku surmab elekter ka loimedesse juba koetud kalamarja. Kui elektriga piisavalt kaua loimes „suristada“ võib sinna koetud mari 100 % hukkuda. See aga tähendab: kui ühte sobilikku loime käib kevadel sadakond emashaugi kudemas, siis piisab ühest elektriga püügist, et kogu haugide kuderänne ja kudu on olnud asjata sest seal on järeltulev haugipõlvkond hävitatud.
Selline, loimedes oleva marja surmamine mõjub aastate jooksul jões elutsevale kalastikule laastavalt ning jões elutsevate kalade varud vähenevad sellisele tasemele, et kaob isegi mõtte suvel jõele kala püüdma minna. Selline röövpüük mõjub ulatuslikult ka meie järvede kalastikule.
Jätaks ebaseaduslikud püügimeetodid kasutamata. Meie kaunil loodusel oleks hoopis enam pakkuda inimestele - nii suurtele, kui pisikestele loodusesõpradele.