VIDEO: noor metsisekukk

Autorid

LK-team

Body

 

Metsis ehk mõtus        Tetrao urogallus

 

Metsisekanast kirjutasime pühapäeva hommikul, aga samal päeval sattus kaamera ette tänavu suvine metsisekukk ehk saame jätkata samast kohast kus metsisekana lugu lõppes: LINK

Ehk kui peaksite sügisesel ajal märkama tumepruuni sulestiku ja mustade tiivasulgedega isendit, siis on tegu tänavusuvise metsisekukega. Täiskasvanud isaslinnud kannavad juba septembrist silmatorkavat musta hundsulestikku mille puguala läigib rohekalt ja tiivanukil torkab silma valge ümmargune laik. Isaslindude kaal võib küündida viie kiloni.

Kuke silma kohal paistab punane kuni viie sentimeetrine lihanibude riba, mis kevadise mängu ajaks veelgi suureneb ja metsistemängu veebikaamera tähelepanelik jälgija on märganud. Mänguvälisel ajal toimetavad kuked kanadest eraldi sest emaslinnud kasvatavad uut põlvkonda. Vanad kuked hoiavad oma mängupaikade lähedusse milleks kaheksakümne kuni sajakolmekümne aastased siirdesoo männikud pea kogu aasta vältel. Emas- ja noorlinde võime kohata sügisesel ajal keskealistes männikutes.

Metsised pärinevad meie põlisloodusest ehk ajast, kui peale jääaega hakkasid meil kasvama männid. Uhke kehahoiaku, tugevalt konksus õlgkollase nokaga ja lüürakujulise sabaga Euroopa suurima kanalise trehvamine meie looduses muutub üha haruldasemaks sest kukkede arvukus kahaneb – hea kui neid liigub ringi veel üle tuhatkonna. Metsiste elutingimusi ja noorjärkude arengut halvendavad oluliselt lageraied meie metsades ja loomulikult mängupaikade vanades metsades.

Metsis

Tags

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.