2. NÄDAL 9.1.2023.- 15.1.2023. Jõgeval ja selle ümbruses

Submitted by Looduskalender on Tue, 17.01.2023 - 10:10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Reedel oli lumikate veel alles
Body

Reedel oli lumikate veel alles

Nädal algas külma ilmaga. Esmaspäeval registreeriti minimaalseks õhutemperatuuriks Jõgeva linna idapiiril asuvas  ilmajaamas -9,9 °C ja maksimaalseks termomeetrinäiduks -5,3 °C, ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati ‑7,1 °C. Sadas lund.

Teisipäevast alates läks ilm sulale ja järgnevatel päevadel tõusis temperatuur korrast kõrgemale. Domineerisid sompus ilmad ja päikest näha ei olnud.

Lumesajud asendusid lörtsi ja vihmaga. Sõiduteedele kogunes vett ja märg lumemass. Öised madalaimad termomeetrinäidud jäid miinuspoolele kuni neljapäevani.

Kõnniteed ja kruusateed olid kinni tallatud lumest tekkinud jääkorraga kaetud ja väga libedad. Nädala teisel poolel lisandusid veeloigud. Põldudel püsis lumikate 9…10 cm paksusena kuni neljapäevani. Reede hommikuks olid põldudel tekkinud lumikattesse tumedad laigud ja lume paksus oli kahanenud viie sentimeetrini.

Laupäevaks oli avamaastikul lumi läinud

Laupäevaks oli avamaastikul lumi läinud

Laupäeva hommikuks sulas avamaastikult lumi valdavalt ära. Valgeid lumelaike võis näha veel varjatud kohtades, sügavamates lohkudes, tee- ja kraaviäärtes. Veeloike põldudel ei märganud.

Orase ja talirapsi-rüpsi põllud rohetasid ja olid esialgsel hinnangul senise talve Jõgeva ümbruses hästi üle elanud. Nädala lõpu viimasel kolmel päeval tõusid maksimaalsed termomeetrinäidud õhus 4,1…4,6 kraadini ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 2,7…3,5 kraadi piires.

Sademeid kogunes nädala jooksul ligi 20 mm, mis moodustab kogu jaanuari kuu normist (keskmine 1991-2020) ligi 40%.

Laupäevaks tõusis vesi Pedja jões veidi üle kallaste

Laupäevaks tõusis vesi Pedja jões veidi üle kallaste

Pedja jões oli nädala lõpuks veetase tõusnud, kuid suurt üleujutust ei tekkinud. Jõel ujus ja toitus laupäeval üle 160 sinikael-pardi ja üks väikepütt.

Jõgeval 16.1.2023.

Tags

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.