Põldvarblane "poeb põhku"

Autorid

Kirjutas Margus Ots, rasvatihase aasta koordinaator

Bild
Textkörper

Põldvarblased / foto: Uku Paal

 

Põldvarblane       Passer montanus

 

Põldvarblane on tavaline pesakastilind, kes aga võrreldes rasvatihase või must-kärbsenäpiga ehitab üpriski omapärase pesa. Kui teised linnud teevad pesa lihtsalt pesakasti põhja, siis põldvarblane tassib pesakasti pilgeni erinevat materjali täis ning ehitab pesa „tunneli“ lõppu pesakasti põhja. Sellises kinnises pesas toimuvat ei ole lihtne jälgida. Pesa ehitamiseks kasutab ta väga erinevat materjali – heina- ja õlekõrsi ning peenikesi juurikaid, sammalt, värskeid rohuliblesid ja sulgi; ka paberi- ja kiletükke ning nöörijuppe.

Tartumaal Vana-Kuustes alustasid põldvarblased pesitsemisega varakult, rasvatihasega peaaegu samal ajal aprilli keskpaigaks olid pesad juba valmis. Munemisega alustasid nad aga alles 10. mai paiku – viies asustatud pesas oli 12. mail 1, 3, 4, 4 ja 5 muna.

Põldvarblase pesa 4 munaga, Vana-Kuuste 12.05.2016

Põldvarblase pesa 4 munaga, Vana-Kuuste 12.05.2016. Põldvarblane tassib kogu pesakasti kõrsi ja muud materjali täis ning pesa paikneb tunneli lõpus pesakasti põhjas. Sellises kinnises pesas toimuvat ei ole lihtne jälgida. / foto: Margus Ots

Põldvarblase täiskurnas on tavaliselt 5-6 hallikat pruunilaigulist muna. Haudumine kestab 12-14 päeva ja pojad lahkuvad pesast 12-14 päeva vanustena. Põldvarblane pesitseb Eestis kaks, vahel isegi kolm korda suve jooksul.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.