VIDEO: koiduliblikas

Eingereicht von Looduskalender - So., 24.05.2020 - 17.17
Autorid

Video Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

Koiduliblikas raudteetammil

Textkörper

 

Koiduliblikas       Anthocharis cardamines

 

Koiduliblika nukkudest, kes tänavuse „olematu talve“ üle elasid on koorunud valmikuid.

Ka jahedate kevadilmade aegu kohtame neid ka Põhja-Eestis esmakordselt vahetult enne maikuu keskpaika, aga teadlased väidavad, et ebasobiva kevade korral võivad need liblikavastsed koorumise ka aasta võrra edasi lükata - hämmastav liigi alalhoidlikus.

Koiduliblikate puhul on tegu väikeste liblikatega, tiibade siruulatusega umbes neli sentimeetrit.

Koiduliblikate sugupooli on lihtne määrata: isasliblika esitiibade tipud on värvunud oranžiks – sellest liblika nimigi, meenutades romantilist päikesetõusu, aga tiivaotstel märkate halli värvi. 

Emasliblika tiibadel me oranže tiivatippe ei märka - esitiibade otsad on vaid hallikaks värvunud (sarnaselt isasliblika hallide tiivaotstega).

Alatiibade tunnusena märkame lähemal uurimisel rohekashallikat marmormustrit, isasliblikal on selline muster ainult tagatiiva alaküljel.

Koiduliblikas

Koiduliblikas ( www.loodusemees.ee )

Oma kirgast välimust saab isasliblikas puhkeasendis (kui tiivad seljal kokku pandud) edukalt peita sest alatiibade marmormuster tagab kaitsevärvi looduses.

Koiduliblikate halli värvi tundlate otsad on valged. Isasliblika pea ning rind on kaetud kollakashallide karvakestega, emasliblikal tumehallidega.

Huvitavat päevaliblikate hooaega.

koiduliblikas

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.