Kes nädalane, kes juba kahenädalane

Eingereicht von Looduskalender - Di., 16.06.2020 - 12.12
Autorid

Veebikaamera pidid IceAge, LK foorumist

Bild
Nädala vanune väike-konnakotkaste võsu „üksinda kodus“
Textkörper

Nädala vanune väike-konnakotkaste võsu „üksinda kodus“

 

Väike-konnakotkas       Clanga pomarina

 

Suur-konnakotkas         Clanga clanga

 

Hea põhjus arutleda haruldaste suur-konnakotkaste ja arvukaima väike-konnakotkaste teemal.

Euroopas ja maailmas haruldasi ning  olulist kaitset vajavad suur-konnakotkaid võib meil pesitseda kuni kümmekond paari ja võrdluseks, et väike-konnakotkaid pesitseb meil üle poole tuhande paari. Tegu Eestis pesitseva kõige tavalisema kotkaliigiga ehk nende arvukus on suurem, kui kõigil teistel kotkaliikidel kokku arvatud. Inimtegevusega on väike-konnakotkad kohanenud ja kuna saaki jahitakse avatud põllumajandusmaastikul, siis võime neid märgata maanteel liikudes isegi autoaknast. Suur-konnakotkad tegutsevad pigem jõgede luhtadel, aga seegi ei ole tänapäeval enam reegliks.

Tavavaatlejal on konnakotkast looduses märgates päris sarnase sulestikuga lindude puhul päris võimatu vahet teha.

Mõlema liigi tiivad on laiad ja laotuses liueldes või tiireldes hoitakse tiivaotsi veidi allapoole kaardus. Väike-konnakotkaste tiibade ülapoolel võib märgata valget laiku, aga uuri erinevusi veebikaamera vahendusel kus need on kergelt märgatavad. Mõlema liigi jookse on sulistunud.

Teame ju, et isaslinnud on emaslindudest kergemad ja vastavalt ka veidi pisemad.

Kirjeldatud lähedaste liikide ristumine pole looduses haruldane, lisaks kõigele on konnakotkaste hübriidid sigimisvõimelised, mis võib just suur-konnakotkaste populatsioonile saatuslikuks saada.

Selliste segapaaride juures on täheldatud, et suur-konnakotkaste emaslindude pesitsuse paarilisteks on pigem väike-konnakotkaste isaslinnud – vähearvuka liigi puhul tuleb lihtsalt leida pesitsemiseks paariline, kui suur-konnakotka isaslindu pesitsusterritooriumil lihtsalt ei ole. Kas nimetatu on põhjus või tagajärg – uurimisainest jagub kotkameestel pikkadeks aastateks.

Nädala pärast on meil põhjust vaadelda nende liikide toidulauda ja seda, mis neid kotkaid ohustab.

Kahenädalane suur-konnatkas on kenasti kasvanud, lennuvõimestumiseni kulub veel umbes viiskümmend päeva

Kahenädalane suur-konnatkas on kenasti kasvanud, lennuvõimestumiseni kulub veel umbes viiskümmend päeva

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.