Valvik - aasta sammal

Eingereicht von Looduskalender - Sa., 08.08.2020 - 11.11
Autorid

Foto Arne Ader

Valviku mättad Ruhnu metsas

Valviku mättad Ruhnu metsas

Textkörper

 

Harilik valvik      Leucobryum glaucum

 

Tänavuse aasta samblaks valitud harilik valvik kuulub Eesti punase raamatu ohualtite liikide nimistusse, olles meil ainsana kasvav valvikuliik.

Kuna sammal eelistab veidi niiskemat kliimat võime kasvukohti leida sagedamini Lääne-Eesti ja saarte soostuvates okas- või segametsades, aga ka lodulepikutes.

Eriti uhkelt kasvavad valvikupadjandid Ruhnu saarel, kuid hoopis palumännikutes. Idapoolsetes maakondades on leiukohad vähemarvukad.

Äratundmisega ei teki kellelgi raskusi sest lihtsalt ei anna mööda vaadata kenast, veidi heledamast rohelisest samblapadjandist võrreldes metsaaluse rohelusega. Valvikupadjandi läbimõõt ja kõrgus võivad ulatuda kuni poole meetrini. Sellise suure padjandi juurdekasv võib olla umbes sentimeetri jagu aastas ja selle teadmise valguses võime rehkendada ka padjandi vanust.

Mis ohustab meie haruldasi samblaid?

Ohustavad nii kuivendus- kui metsatööd, aga ka mõned hooletud meie seast, kes hariliku valviku samblapadjandeid lihtsalt lõhuvad.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.