Ristimetsad tuleb saada kaitse alla

Eingereicht von Looduskalender - Mo., 10.08.2020 - 12.12
Autorid

Foto Arne Ader

Kurista palo ristimänd

Kurista palo ristimänd ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

Meie ristimetsade raied Kagu-Eestis soovitakse peatada, sest ristimetsadel on rahvuskultuuris pikk ajalugu.

"2016. aasta Eesti kaardirakendusele oli kantud ja üle vaadatud enam-vähem 22 ristimetsa sellist metsatukka, kuhu kohalik rahvas on viimased tinglikult 100 aastat neid riste lõiganud. Sellest on praeguseks säilinud põhimõtteliselt kaheksa," rääkis looduslike pühapaikade ekspertnõukogu esimees, Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi maastiku ja kultuuri keskuse vanemteadur Marju Kõivupuu ERR-ile.

Osaliselt on hävinud kaheksa ja täielikult on hävinud kuus ristimetsa ja seda sisuliselt nelja aasta jooksul.

"Ajaloolised looduslikud pühapaigad nagu Rosma ristimets (võeti kaitse alla 2020. aastal) teevad Eestist Eesti. Nende riikliku kaitse alla võtmisega hoiame neid kahju eest, mis võib sündida lihtsalt kas teadmatusest või ettevaatamatusest. Kaitset vajavaid looduslikke pühapaiku on meil palju, sest rahva vaimses pärandis on neil oma auväärne koht ja selliseid paiku tuleb säilitada," ütles kultuuriminister Tõnis Lukas.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.