Algab sügisene hanede loendus

Eingereicht von Looduskalender - So., 13.09.2020 - 15.15
Autorid

Ornitoloogiaühing kutsub osalema

Foto Arne Ader

Hallhaned. Matsalu laht

Hallhaned. Matsalu laht ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

Ornitoloogiaühing teeb sel aastal hanede seiret ja kutsub vabatahtlikke linnutundjaid osalema hanede loendamisel üle Eesti. Haneseire aasta viimane loendusperiood on 14.–28. septembrini, kesksed loenduspäevad 20.–21. septembril.

Eriti oodatud on hallhane vaatlused rannikualadelt.

Kõige efektiivsem on hanesid loendada hommikusel väljalennul ööbimispaigast või õhtusel sisselennul ööbimispaika, milleks on mererand, siselaht, järv, raba, polder. Loendus peab algama kindlasti tund enne päikesetõusu ja kestma vähemalt kella 10-ni või kuni loendaja on kindel, et kõik haned on siirdunud põldudele. Õhtune loendus peaks algama kolm tundi enne päikeseloojangut ja kestma pimedani.

Kolmas variant on loendada hanesid päevasel sisselennul puhkepaika kella 10 ajal või hanede peatuse ajal nende päevases puhkepaigas kella 13–14 paiku, loendus peaks kestma vähemalt tund aega.

Puhkepaigas võib koos olla tuhandeid hanesid ja siis on lindude arvukuse hindamine keerulisem. Seepärast tasub haned mitu korda üle lugeda, et veenduda loendustulemuse õigsuses. Kui loendada hanesid põldudel päevase toitumise ajal, tuleb veenduda, et linde ei loendata topelt.

Tulemused tuleb pärast loendust sisestada andmehalduse keskkonda PlutoF, loodusvaatluste andmebaasi või saata e-postiga seire koordinaatorile Ivar Ojastele aadressil:

ivar.ojaste@gmail.com

Haneseire eestvedajaks on Eesti Ornitoloogiaühing. Kevadised loendusperioodid olid aprillis ja mais. Loendusandmed on vajalikud hanede rändepildi kaardistamiseks, samuti kasutatakse andmeid hanede kaitse- ja ohjamiskava koostamisel.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.