Ohtlikud sügisvärvid - piibeleht

Eingereicht von Looduskalender - Do., 01.10.2020 - 08.08
Autorid

Fotod Arne Ader

Maikelluke

Maikelluke ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Harilik maikelluke ehk piibeleht       Convallaria majalis

 

Selle kauni taime välimus pakub silmailu kogu oma vegetatsiooni ajal. Piibelehe oranžpunaste viljade hulk oleneb paljus kasvukohtadest, aga ka ilmadest.

Mürgine on kogu piibelehe taim ja mitte ainult kenad, mahlased viljad, milles peidus kaks kuni kuus eriti mürgist seemet.

Aga peab tunnistama, et väiksemad lapsed kipuvad piibelehe kauneid marju maitsma, seega paras aeg lastele piibelehte tutvustada.

Millised on mürgistuse tunnused?

Iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kiirenenud pulss. Raskematel juhtudel teadvuse kaotus ja peab tõdema, et on esinenud ka surmajuhtumeid.

Taim on ohtlikult mürgine kõikidele imetajatele, aga putukad saavad õisi tolmeldada ja linnud oma seedekulglas seemneid uutele kasvukohtadele kanda.

Lindlevimine pole maikellukese jaoks parim variant. Sobival kasvukohal laienetakse maa-aluse risoomi abil ja nii märkame, et järgmisel aastal on maikellukeste kasvukoht jälle veidi suurem.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.