Pildistas LK team
Meie haabadel võib kasvada üle seitsmekümne liigi torikulisi, aga enamus nendest leiab omale kasvukohaks mitte elusa haava tüve, vaid lamapuidu või kännu. Kõige tavalisem ja arvukam nende hulgast on haavataelik. Nakatunud on suurem osa meie keskealistest ja vanematest puudest ning koldeid on leitud juba kümneaastastelt haabadelt. Seen tungib nimelt puusse oksakanalite kaudu, tekitades lülipuidus valgemädanikku, mis levib suhteliselt aeglaselt tüve pidi pikisuunas umbes kümme sentimeetrit aastas. Lõpuks on haavapuu nakatunud tüve algusest kuni peaaegu ladvani, tekitades puule tüveõõnsuse.
Täna tutvustame Teile kahte haruldasemat liiki ühes loos.
Haava tuletaelikute kasvukoht
Haava tuletaelik Phellinus populicola
Haava tuletaelikute viljakehasid ei leia me oksakohtades, vaid tüvelohkudes. Välimuselt meenutavad haava tuletaelikute viljakehad haavataelikut, kuid on viimastest laiemad ja ümara servaga. Haava tuletaelikute viljakehi kasvab haabade tüvedel, harvemini lamapuidul.
Haava tuletaeliku mitmeaastased viljakehad
Haava tuletaelikute viljakehi kasvab haabade tüvedel, harvemini lamapuidul, aga neid kohtab vaid üksikutel puudel pigem tõeliselt vanades laane- või salumetsades.
Kuigi haava-tuletaelikud põhjustavad samuti haabades tüvede valget südamemädanikku on haruldaste seente arvukus väike ja metsamajanuslikult ebaoluline. Loode-Eestis ei ole puuseent kohatud, ka Põhja- ja Lääne-Eestisse jääb leiukohti hõredalt ning mujalgi ainult vanades metsades.
Haavanääts
Haavanääts Junghuhnia pseudozilingiana
Põhja-Euroopas on haavanäätsa kasvukohad äärmiselt haruldased ja esmakordselt kirjeldati seent Eestis 2005. aastal ja kuulub nüüdseks looduskaitsealuste liikide III kategooriasse, sest haruldast seent peetakse üheks põlismetsade indikaatorliigiks.
Miks me siiski haava tuletaelikut ja haavanäätsa koos vaatleme?
Haavanääts on üheaastane ja liibunud viljakehaga torikuline seen, mille kasvukohtadeks on juba vanade haavataelikute viljakehad. Ehk siis haavanäätsa valgeid või kreemikaid, vahel hoopis pruunikaid, sitkeid viljakehi peaks otsima haava tuletaelikust nakatunud haabade tüvedelt, mis hakkavad juba surema.
Pöörake tähelepanu seente piltidele, need ei ole arhiividest võetud, vaid sel nädalal pildistatud.