VIDEO: kormoranikaamera uudiseid

Autorid

Tähelepanekud pani kirja Kunter Tätte, Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist

Veebikaamera kuvatõmmis Made, LK foorumist

Bild
Textkörper

Kormoranipojad kasvavad kiiresti

 

Kormoran ehk karbas           Phalacrocorax carbo sinensis
 

Praegu on kormoranikaameras toredad ajad, sest enamikes pesades on pojad juba nii suured, et piiluvad suure osa ajast, kaelad õieli, pesast välja. Mõni on juba pea sama suur kui vanalind, kuid mõnes üksikus pesas on veel ka mune ja äsja koorunud poegi näha olnud. 

Elu koloonias pole samas ainult lust ja lillepidu. 7. mail jäi kormoranikaamerasse merikotka rünnak. Ohvriks langes nooremapoolse sulestikuga, 1-2-aastane, kormoran. Vahetult enne ja pärast rünnakut valdas koloonias suur ärevus ja paljud põgenesid. Pesadel istujad siiski valdavalt oma kohalt ei liikunud või kui liikusidki, siis naasid peagi. Ainult otse kormorani rappiva kotka kõrval paiknevale pesale ei julgenud vanalinnud tagasi tulla, mistõttu peagi olid hallvaresed platsis ja tegid munadega üks-null. Kirjeldatud sündmusi on näha järgnevas videos:

10. mail jäi kaamerasse kormoranivastaste inimeste külaskäik saarele. Üks neist jutustas mikrofoni läheduses sellest, kui jube seal tema arust kõik on ja kuidas kormoranide mune tuleks õlitada. Vähemalt neli inimest kõndis teadmata põhjustel pesade vahel ringi, ajades kõik pesadel istuvad linnud lendu. Arvestades, kui kähku kotka tõttu tühjaks jäänud pesa vareste poolt ette võeti, siis pole kahtlustki, et tol päeval sai nii mõnigi kurn veel nahka pandud. Ühel saart külastanud isikul oli seljas munade õlitajatele omane valge kaitseülikond, kuid õlitamisega tegu siiski polnud. Nimelt, kaameraga laiul võeti õlitamine sel aastal päevakorrast maha, kui kaamerad olid paljastanud, et seal pojad juba kooruvad. 

Lisaks hallvarestele on koloonia servaaladel pidevalt näha ringi kõndivaid naeru- ja hõbekajakaid. Kajakad muidugi ka pesitsevad samal saarel, kuid kaamerapilt on näidanud, et sageli neil õnnestub pesade vahel ringi uidates üht-teist söödavat kormoranidelt ära näpata. Näiteks vahel kormoranid hirmureaktsioonina oksendavad oma maosisu pesa kõrvale välja ja praegusel poegade toitmise perioodil võib ilmselt ka lihtsalt toiduga õnnetusi juhtuda. 

Praeguseks on kormoranikaamerast kokku näha olnud 23 linnuliiki. Mitmete puhul, eelkõige kajakate, kühmnokk-luikede ja tiirude puhul on selgelt näha, et nad ka hulgaliselt pesitsevad sealsamas. Nägemissageduse põhjal võib eeldada, et läheduses pesitsevad ka merisk ja punajalg-tilder. 

Täispikk nimekiri nähtud liikidest on järgnev: kühmnokk-luik, naerukajakas, hõbekajakas, kalakajakas, randtiir, hallvares, valgepõsk-lagle, suur-laukhani, hallhani, hahk, sinikael-part, viupart, soopart, rääkspart, luitsnokk-part, tuttvart, rohukoskel, merikotkas, hallhaigur, merisk, heletilder, punajalg-tilder, tutkas. Kaamerat paigaldades sai tegelikult nähtud ka linavästrikke ja liivatülle, kuid kaamerapilti pole nad meie teada sattunud. 

Kuigi sageli väidetakse, et kormoranidega seoses saarte linnustik väheneb, siis Eesti Ornitoloogiaühing pole seda Eestis täheldanud. Ka samal veebikaameraga saarel, kus on üks Eesti suurimaid kormorani kolooniaid, ei näita aegread kahanemist ei teiste linnuliikide ega haudepaaride arvus. Kormoranid hoiavad seal rohkem saare keskossa, aga ka seal on maaspesitsejatele veel küllaga ruumi.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.