Kobras ehk piiber Castor fiber
Vaatame kobraste pesaelu aastaringi ja püüame oletada sest kindlaid tõendid meil ju puuduvad.
Tuttpütid tunnevad oma järve kopraid, usutavalt seetõttu ei kaetud möödaujuva piibri puhul mune taimestikuga ja pesalt lahkuti alles viimasel hetkel. Raske oli otsustada, kas pesal oli sel ajal emas- või isaslind, välimusel on raske vahet teha kaamera vahendusel sest suletik on sarnane, ainult viimasel on kaal veidi suurem ja suletutt kröömike pikem. Lisaks kõigele pole koprad kiskjad vaid on taimetoidulised.
Kuid vaatame, mis võib olla muutunud kobraste endi elukorralduses?
Nagu me teame elutsevad koprad perekonniti ehk teisisõnu on sunnitud vanaloomade juurest lahkume enne, kui pesasse sünnib uus põlvkond koprakutsikaid.
Vanaloomade innaaeg võis tänavu alata juba veebruari lõpus ja tiinus kestab kobrastel kolm ja pool kuud. Ehk teisisõnu võib pesale roninud isendiga olla tegu möödunud aastase pojaga, kes elab iseseisvat elu ja peab otsima omale ka uue elupaiga sest koprad on territoriaalsed ja ega toiduvarudki pole elupaigas igavesed. Liikuda võivad noored loomad ka naaberveekogudele sest tegu on poolveeliste imetajatega. Noorloomad saavad suguküpseks paari, kolme aasta vanuses.
Oletame, et tegu on noore ja kogenematu loomaga, kes pesale ronis „lihtsalt lollusest“. Meie eelnev jutt on enamalt jaolt oletus.
Tuttpüttide pesas ootame järeltuleva põlvkonna koorumist alates 8. juunist. Põhjust on kenale paarile „pöialt hoida“, sest eelmise kaamerapesa lõhkusid tugeva tuule tekitatud lained kuna oli lindude poolt rajatud liialt hõredasse pilliroogu.