Tuttpüti pesakaamera uudised

Kaamera alustas mais 2020.

Kaamerapüttide pojad on kodujärvelt lahkunud

Postitas Looduskalender - R, 25.09.2020 - 10.10

Ülevaade Margus Ots, tuttpütiaasta koordinaator

Veebikaamera kuvatõmmised

5. juunil lahkusid lõplikult tuttpüti kaameraga pesast vanalinnud koos kolme pojaga. Pesasse jäi üks koorumata muna, tuttpütid pesale viimast muna hauduma ei naasnud

Esmakordselt Eestis saime mais-juunis Kooraste Suurjärvel veebikaamera vahendusel jälgida tuttpüttide pesaelu. Kuidas läks aga püttidel pärast pesast lahkumist, mil linnud kaamera vaatevälja enam ei sattunud?

Kaameraga pesast lahkus tuttpütipaar koos kolme pojaga 5. juunil. Juulis võis kogu pesakonda järvel tegutsemas näha, kuid augustiks oli üks poeg kadunud ja suureks kasvas siiski vaid kaks poega. Ju sattus üks poegadest mõne röövlooma- või linnu saagiks.

40. aastat "Ühe armastuse lugu"

Postitas Looduskalender - L, 06.06.2020 - 12.12

Vaadakem vanameistri Rein Marani neljakümne aasta eest filmitud „Ühe armastuse lugu“ ERR-i arhiivist.

Video: LINK

„Tuttpüttide erakordse pulmamängu nägemine andiski filmile pealkirja sest näeme olemuslikult hämmastavaid pulmarituaale. Linnud tunnevad sarnast armastust nagu meiegi ja loodus on soojätkamise protseduuri organiseerinud kõige olulisema ja ülevama rituaalina kõigi elusolendite tarvis. Me lihtsalt ei teadvusta seda endile“. Rein Maran.

Veebikaamera pilt Fleur, LK foorumist

Tuttpüti vanalinnud lahkusid eile pesalt kolme pojaga ja seda lõplikult. Pesasse jäi üks koorumata muna, mida tuttpütid enam hauduma ei naase, aga selles pole ka midagi haruldast.

Kaameraga pesast lahkus tuttpütipaar kolme pojaga

Postitas Looduskalender - L, 06.06.2020 - 08.35

Margus Ots, EOÜ tuttpütiaasta koordinaator

Tuttpütid lahkusid pesalt 5. juunil, üks muna viiest jäigi koorumata

Eile, 5. juunil lahkusid lõplikult tuttpüti kaameraga pesast vanalinnud koos kolme pojaga. Enne keskpäeva jäi pessa vaid üks koorumata muna, tuttpütid pesale viimast muna hauduma enam ei naase.

Muna (või ka mitme muna) koorumata jäämine on tuttpüttide puhul tavaline: hoolimata 3-6 muna munemisest on pesakonnas sageli vaid 2-3, harvemini 4 poega. Paraku ei ole see, miks vanalinnud mõne muna haudumata jätavad või miks mõnest munast poeg ei kooru, alati teada.

Tuttpüttidel koorus neljas poeg

Postitas Looduskalender - N, 04.06.2020 - 18.10

Margus Ots, EOÜ tuttpütiaasta koordinaator

Video salvestas Fleur, LK foorumist

 

Tuttpütt     Podiceps cristatus

 

Tuttpüti kaameraga pesas koorus täna, 4. juunil neljas poeg. Pütipojad on koorunud iga kahe päeva tagant – 29. mail, 31. mail, 2. juunil ja täna, 4. juunil –, sest tuttpütt ka muneb enamasti iga kahe päeva tagant. Hauduma asuvad vanalinnud kohe pärast esimese muna munemist, seega ei kooru pojad korraga, vaid paaripäevaste vahedega. Kokku munes tuttpütt viis muna ning viimane poeg koorub tõenäoliselt hiljemalt 6. juunil.

VIDEO: pütipoegade toitmisest

Postitas Looduskalender - K, 03.06.2020 - 10.10

Video salvestas Biker, LK foorumist

Video: LINK

 

 

Tuttpütt      Podiceps cristatus

 

Nagu vaatajad on märganud toovad vanalinnud poegadele toiduks terveid väikeseid kalu eks tavaliselt selliseid, mis püüdmisel ette juhtuvad ja nende kugistamine pole vahel kõige kergem äsja ilmavalgust näinud pütitibudel.

Sageli pakuvad vanalinnud poegadele sulgi, milleks see?

Kolmas pütipoeg koorunud....

Postitas Looduskalender - T, 02.06.2020 - 12.30

Veebikaamera pilt Fleur, LK foorumist

Juba hommikupoolikul ootas vanalind koorumist

 

Tuttpütt        Podiceps cristatus

 

Üks tuttpütipoegadest hukkus pühapäeval, aga täna keskpäeva paiku nägime kolmandast munast koorujat. Lähipäevadel ootame järgmiste pütipoegade koorumist, aga kas samuti kahe päevaste vahedega?

Tühi munakoor tõsteti pesa veerele, et see poegade liikumist ei segaks.

Loodus tuttpüti ühte poega ei soosinud

Postitas Looduskalender - P, 31.05.2020 - 22.10

Margus Ots, tuttpütiaasta koordinaator

Tuttpüti kaameraga pesas koorus täna, 31. mail teine poeg, kuid kahjuks üks kahest pojast täna suri. Ühte kindlat hukkumise põhjust tuttpütiaasta meeskond välja pakkuda ei julge, see võis olla nii haigus kui ka vigastus.

Tuttpüti pesas on veel kolm muna, millest pojad kooruvad loodetavasti lähipäevil; täpset koorumise kuupäeva paraku ei tea, kuna tuttpütiaasta meeskonnale on teadmata ka munemise aeg.

Kuni kõik pojad on koorunud, toimetab tuttpütipaar pesa juures. Seni ainsat väikest poega soojendavad vanalinnud oma seljal tiivasulgede vahel ning poeg on vanalinnu seljal nii pesas kui ka järvel ujudes.

Video sellest salvestas ExpertOfNothing, LK foorumist:

Tuttpüttidel kahest munast pojad koorunud

Postitas Looduskalender - P, 31.05.2020 - 13.05

Illustreeriva materjali salvestas Felis silvestris, LK foorumist

 

Tuttpütt      Podiceps cristatus

 

Nii tuttpüttide maru hakkajatel poegadel koorumine käibki. Emaslind munes üle päeva, aga haudumist alustas mõlemad vanalinnud peale esimese muna munemist.

Esimest tragi pütipoega nägime pesas 29. mail, teist täna keskpäeval 31. mail, aga oletatavalt toimub ülejäänute koorumine sutsu väiksema intervalliga.

Mõlemate noorlindude toimetamist näete veebikaamera vahendusel sest pojad on aktiivsed ja liikuvad.

VIDEOD: tuttpütipoja esimene seiklusrikas päev

Postitas Looduskalender - L, 30.05.2020 - 16.16

Videod salvestasid ExpertOfNothing ja Fleur; LK foorumist                                

Väike „laevakapten“

 

Tuttpütt       Podiceps cristatus

 

Eile juba paar tundi peale koorumist ronis pütitibu vanalinnu seljale, kus on kuiv ja turvaline olemine. Triibulise väljanägemisega pütipojad mõistavad koheselt peale koorumist ujuda, kuid vanalinnu läheduses on turvaline. Pojad püsivad vapralt seljal ka vanalindude sukeldudes.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.