Hundinuiad lihtsalt hakkavad silma

Submitted by Looduskalender on Wed, 05.08.2020 - 12:12
Autorid

Fotod Arne Ader

Laialehine hundinui

Laialehine hundinui ( www.loodusemees.ee )

Body

 

Laialehine hundinui        Typha latifolium        

 

Ahtalehine hundinui       Typha angustifolia

 

Silmatorkavad laialehised hundinuiad on tavalised üle Eesti, ahtalehised kasvavad paiguti nii veekogude kaldavees, kui märjal kaldaalal kasvades pooleteise kuni kolme meetri kõrguseks.

Laialehised hundinuiad tahavad viljaka pinnasega kasvukohti ja nendeks on sageli kraavid ning rohketoitelised lahesopid, tiigid või kinnikasvavad järved, pakkudes veelindudele varjumiseks head kaitset.

Laialehiste ja ahtalehiste hundinuiade nimed sobivad hästi taimede määramisel. Laialehiste lehtede laius jääb vahemikku 15 kuni 35 mm, siis ahtalehistel vaid laiemad lehed võivad kasvada 12 mm laiuseks.

Aga olulisem on märgata, et laialehisel on umbes kahe sentimeetrise läbimõõduga emasõisik ehk pruun nui taime tipus asetseva peenikese isasõisikuga tavaliselt taime varrel kokku kasvanud

 

Ahtalehine hundinui

Ahtalehine hundinui ( www.loodusemees.ee )

Ahtalehise hundinuia tipus oleva peenikese isasõisiku (isasõisik on fotol vaid osaliselt nähtav) ja jämedama emasõisiku vahel näeme taime vart. Emasõisiku läbimõõt jääb alla kaheteist millimeetri ja värvus on levinud liigikaaslasega võrreldes ruugem. Lehed jäävad nimele vastavalt kitsasteks, sellised sentimeetri laiused, aga sirguvad eelpool kirjeldatutega sarnases pikkuse vahemikus.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.