VIDEOD: … ja daamid võivad ka nii käituda

Submitted by Looduskalender on Fri, 30.04.2021 - 17:17
Autorid

Video ja kirjeldus LK team

Body

 

Metsis ehk mõtus      Tetrao urogallus

 

„Hulludeks metsisteks“ kutsutakse tavapäratu käitumisega linde, kes ilmuvad vahel isegi inimasulatesse ja metsisekuked võivad metsas inimese suhtes ähvardavalt käituda. Teadlaste arvamuse kohaselt on sellise käitumisega lindudel tegu hormonaalse regulatsiooni häirega, aga kindlasti jagub „hulluse“ tekkeks erinevaid põhjuseid.

Hommikune kohtumine

Hommikune kohtumine

Niigi haruldase video muudab märgiliseks veel see, et sama metsisekana kohtas Ahto eile kahel korral ja samas paigas. Täpsemalt: hommikul metsa tööle sõites ja õhtul töölt naastes. Mõlemal korral käitus metsisekana ründavalt, aga mitte nii hullult, kui metsisekukk (alumisel videol näete kana õhtul).

Õhtune trehvamine sama kanaga ja samas kohas

Mandri-Eestis kohati hälvetega linde esmakordselt 1961.aastasl metsisekukke ja 1964. aastal metsisekana. Tavapäratu käitumisega metsisekukkede ja -kanade suhtarvuks on pakutud 2:1-le?

Aastate eest kohati selliseid linde vast kümmekond, aga viimastel aastatel on teadaanded kohtumistest sarnaselt käituvate lindudega oluliselt sagenenud.

Viimase viiekümne aasta jooksul on meie loodusest kadunud pooled metsisiste mängupaigad. Eesti looduslikult säilinud vanemates metsades pesitseb umbes tuhatkond metsisekana ja meie saartel metsised ei elutse.

Teadlasetel puudub ülevaade, kas hälbega lind paraneb leides omale sobiva elupaiga? Tavapäratu käitumisega metsised satuvad sageli kiskjate ohvriks.

Sarnase häringuga metsisekukest leiad video ja kirjelduse: LINK

Vaata ka metsisekaamerat: LINK

Metsisemäng algab paar enne päikesetõusu ja kestab keskhommikuni ( pilvise ilma korral vahel ka kauem), siis lahkuvad kuked mängupaigast, kes puhkama või toituma.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.