Endla noored looduskaitsjad kogunesid talveseminarile

Submitted by Looduskalender on Mon, 11.03.2024 - 08:08
Autorid

Kirja pani ja pildistas Elo Raspel Keskkonnaametist

Image
Veebruari viimasel päeval kogunesid Toomale Endla looduskaitseala noored looduskaitsjad.
Body

Veebruari viimasel päeval kogunesid Toomale Endla looduskaitseala noored looduskaitsjad.

Hommik oli jälgede otsimise päralt. Liikusime mööda heinamaid, metsas ja rabas kokku 5 km. Kohati oli jalge all lumevaba maapind, siis ületasime vett täis kraave, sumpasime lumes ja ukerdasime mööda külmunud mättaid, nii et liikumine oli pigem aeglane ja kohmakas. Nii mõnigi kummik sai vahepeal vett täis ja oli vaja kasutada matkatarkusi, et kuidas märjaks saanud jalgu soojas hoida.

Loomajälgi märkasime see-eest palju

Loomajälgi märkasime see-eest palju. Liikumisjälgede, magamisasemete, urgude, toitumisjälgede ja väljaheidete kaudu saime teada, et samas paigas on viibinud metskitsed, metssead, põdrad, rebased, oravad. Leidsime rähnide toitumisjälgi käbidel ja puutüvedel, tedre ekskremente ning kuulsime pasknääre, laululuiki ja ronkasid. Eriliselt põnev oli Kubja kingul linnurõnga leidmine. Rõngal oli kiri MOSKVA AA1748, nii et see lind oli rõngastatud Venemaal. Kas see suur rõngas võis olla jalas mõnel toonekurel või luigel, selgub Matsalu rõngastuskeskuse vastusest.

Pärast matka rääkis Pauli Saag pesakastidest.

Pärast matka rääkis Pauli Saag pesakastidest. Soovi korral lindude heaks midagi teha on heaks abiks näiteks Eesti ornitoloogiaühingu veebileht ja plakatid. Pesakastid, mida suluspesitsevad linnud hea meelega kasutavad, võiks üles panna enne kevadiste rändlindude saabumist. Edaspidi tasub pesakastid sel ajal vanast kraamist puhastada, et ennetada pesamaterjali vahele peitunud parasiitide levikut. Linajärve äärne lõkkeplats kaikus mõnda aega haamrilöökidest. Kohaliku linnuelu toetamiseks panid noored paari peale kokku ja üles 8 pesakasti. Edaspidi saame jälgida, kui hästi ja kelle poolt need kasutusele võetakse. Pesakastide peale märgiti numbrid: RV1/RV2/RV3 tähistab vastavalt rasvatihase kastide arvu, KÄ kärbsenäpi ning KU kuldnoka suuruses linnu pesakasti.

Kui pesakastid üles pandud, vaatasime ühiselt filmi  tihaste elust. Film oli südamlik, õpetlik ja ilustamata sissevaade nende lindude rõõmudesse ja muredesse.

Lõpus tegime ka väikese viktoriini ning arutasime suvelaagri ja järgmiste kokkusaamiste ootusi ja plaane.

Tags

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.