Kirjutas ja pildistas Aare Lindt, www.loodusmuuseum.ee
Metsa-külmavaksik
Harilik külmavaksik
Metsa-külmavaksik Operophtera fagata
Harilik külmavaksik Operophtera brumata
Eestis esineb kaks liiki külmavaksikuid – metsa- ja harilik külmavaksik. Mõlemad liigid on üsna levinud ja tavalised, eriti viimane. Liblikad lendavad septembri lõpust novembrini, olenevalt aastast ning ilmastikust.
Külmavaksikud kooruvad arvukamalt peale esimesi öökülmi. Mõlema liigi lennuvõimelised isasliblikad kogunevad tihti ümber tehisvalguse. Kuigi liigid on väga sarnased, reedavad metsa-külmavaksikuid nende heledamad tagatiivad. Ainult paari millimeetri pikkuste tiibadega lennuvõimetuid emasliblikaid on raskem tabada ja määrata.
Emasliblikad on õhtuhämaruses õunapuude tüvedel märkamatud. Paarituvaid isendeid aga on hästi näha, sest isasliblikas hoiab selle toimingu ajal oma tiibu selja kohal tihti püsti.
Metsa-külmavaksikute röövikud võivad soodsatel aastatel kahjustada niiskeid kaasikuid, hariliku külmavaksiku omad aga aedades ning parkides vilja- ja ilupuid. Koos lumesajuga hakkab külmavaksikute aeg läbi saama. Järgmisel nädalal, kui ilmad soojemaks lähevad lendab usutavalt mõni talvituskohta otsiv öölane ikka veel valguse peale.
Mõlema külmavaksikuliigi isendid talvituvad munadena.
Harilik külmavaksik, emasliblikas
Harilik külmavaksik, emasliblikas