Kaljukotka pesakaamera

Опубликовано Looduskalender - чт, 03/10/2022 - 13:10
Autorid

Kotkaklubiwww.kotkas.ee

Содержимое

otsestriim | uudised | foorum

 

Kaljukotkas ehk maakotkas       Aquila chrysaetos

 

Kaljukotka pesakaamera asub inimasustusest kaugel Soomaa rabade vahel – territooriumil, mida kaljukotkad on asustanud vähemalt 20. sajandi teisest poolest alates, mil legendaarne Eesti loodusteadlane Viktor Masing (1925-2001) kaljukotkaste pesa leidis. Kaamerapesal on kotkad tegutsenud alates 2011. aastast ja pesas lennuvõimestunud ja rõngastatud neli kotkapoega.

Otseülekannet saab jälgida Kotkaklubi YouTube´i kanalil.

Kaljukotkakaamera 2022
Vaade pesast (pildistas Urmas Sellis)

Kaljukotkad hakkavad pesa sättima juba hilistalvel, mil pessa tuuakse rohelisi okaspuuoksi. Munemist alustavad kaljukotkad enamasti märtsi teisel poolel, kuid haruldased pole ka n-ö vaheaastad, mil pesa vaid värskete okstega kaunistatakse ja pesitsema ei asuta.

Kaljukotka kurnas on üks kuni kaks muna, pojad kooruvad aprilli lõpus. Üldjuhul lennuvõimestub vaid üks poeg, isegi kui algselt koorus kaks. Nõrgem poeg hukkub tavaliselt toidukonkurentsis tugevamaga.

Kaljukotkakaamera
Kaamera objektiiv pesast vaadatuna (pildistas Urmas Sellis)

Pesakaamera seadsid üles Urmas Sellis ja Gunnar Sein Eagle Club Estoniast ning Omar Neiland (Beta Grupp OÜ) veebruari alguses. Kasutame AXIS F41 kaamerat Omari eritellimusel valmistatud mikrofoniga. Kaamera põhikorpus on puutüvel pesast allpool, kuid objektiiv ja sensor on pesa tasandil. Seetõttu tundub kaamera pesast vaadates üsna väike. Lisaks püüdsime kaamerat võimalikult palju maskeerida.

Pesakaamera paigaldasid Urmas Sellis ja Gunnar Sein Kotkaklubist ning Omar Neiland veebruari alul. Kogu süsteem koosneb AXIS F41 kaamerast ja Omari koostatud mikrofonist ning paistab pesalt vaadates suhteliselt väikesena olles võimalikult hästi maskeeritud.

Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja ja otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Seni kui päikest on harva näha, võib energia puudusest esineda ülekandes katkestusi. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral samuti esineda katkestusi ülekandes.

Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube´i kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks, kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera ülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab hooaja edenedes ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee).

Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Kaljukotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus ja info jagamine
Omar Neiland – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – veebikaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks

Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral ju suurt mõtet!

Kotkaklubi  ELF  Akukeskus keskkonnainvesteeringute keskus

 

 

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.