Tihasekaamera

Опубликовано Looduskalender - пн, 04/20/2020 - 16:06
Autorid

Ülekande võimaldab Teetormaja

Содержимое

Tihasekaamera.
Klõpsa pildil, otsepilt avaneb Youtube´i keskkonnas

otsestriim | uudised | foorum

Laupäeval oli uus tihastele mõeldud pesakast veel tühi. Pühapäeval ilmus tiheda toimetamisega pesakasti põhjale samblavaip.

Loodame, et saame näha nii pesitsemise alguse toimetamist ja pesaomanikel õnnestub uus põlvkond saata Saaremaad täiendama.

Edukat tihasekevadet sest teadupoolest muneb emaslind täiskurnani iga päev ühe muna.

Looduskalendri foorum kajastab toimuvat.

Varane kevad on pannud rasvatihased nädala jagu varem munema.

 

Kirjutas ja pildistas Margus Ots, www.linnuvaatleja.ee

Kevad saabus sel aastal teistmoodi ja eelnevatest aastatest varem. Kuna pesakastide juures toimetavaid rasvatihaseid oli aeg-ajalt märgata juba märtsis, võis arvata, et nad alustavad ka pesitsemisega tavapärasest varem.

Eile, 19. aprillil Tartumaal Vana-Kuustes pesakaste kontrollides selgus, et neljas rasvatihase pesas olid juba ka esimesed munad – kolmes kastis 2, 3, 3 ja ühes pesas lausa 6 muna. Kuna rasvatihane muneb iga päev ühe muna, siis kuue munaga pessa munes rasvatihane esimene muna juba 14. aprillil, mis on nädala võrra varem, kui viimastel aastatel. Näiteks 2018. ja 2019. aastal munesid rasvatihased Vana-Kuustes esimese muna 22. aprillil, 2017. aastal 21. aprillil ning 2016. aastal 16. aprillil.

Siiski näis, et kahe nädala külmem ilm on rasvatihastel hoo siiski maha võtnud – kontrollitud kolmekümnest pesakastist olid enamusel lindudel pesa ehitamine siiski alles pooleli.

Tihasepesa
Tartumaal Vana-Kuustes oli 19. aprillil rasvatihase pesas juba 6 muna. / foto: Margus Ots

Pesa ehitab rasvatihane tavaliselt puuõõnsusse või pesakasti, aga tema pesa võib leida ka postkastist, aiapostist, seina- või räästatühimikust, ventilatsiooniavast, tänavavalgusti konstruktsioonist, kauaks seisma jäänud sõidukist jm. Pesa alumise kihi ehitab rasvatihane peamiselt samblast, sisevooderdise aga karvadest, jõhvidest, taimevillast ja sulgedest. Kuigi rasvatihane võib pesa valmis teha vaid paari päevaga, kestab pesa ehitamine keskmiselt siiski mõnevõrra kauem.

Rasvatihased munevad tavaliselt kümmekond muna. Haudumine kestab 12-14 päeva ning haub vaid emaslind, keda isaslind kogu haudeperioodi jooksul toidab. Pojad lahkuvad pesast 16.-20. elupäeval. Osa rasvatihaseid pesitseb meil suve jooksul kaks korda, täiskurni võib leida mai algusest juuli lõpuni.

cid:image001.gif@01D5D5E8.3A22DD30

 

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.